Redakcja Polska

"Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATO". Ekspert OSW: Kreml liczy na strach

11.10.2022 08:10
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka zapowiedział rozwinięcie "regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi" na terenie swojego kraju. - Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATO - komentuje ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, Piotr Żochowski w rozmowie z PAP.
Ekspert OSW: Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATO
Ekspert OSW: Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATOAsatur Yesayants / Shutterstock.com

Jak poinformował Łukaszenka, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera, wzmacnienie zgrupowania trwa już od kilku dni i jest to realizacja uzgodnień między Mińskiem a Kremlem.

Analityk OSW Piotr Żochowski - znawca metod działania rosyjskich służb specjalnych i operacji psychologicznych - zwraca przede wszystkim uwagę na bezpośredni skutek takiego posunięcia w wojnie na Ukrainie. - Sytuacja rosyjskich oddziałów na Ukrainie jest zła. Moskwa próbuje ją poprawić rozwijając regionalne zgrupowanie z Białorusinami. Wiąże ono bowiem siły ukraińskie. Ukraina musi w takiej sytuacji trzymać dużo wojska przy granicy z Białorusią, zamiast użyć go na wschodzie i na południu swojego kraju - podkreśla ekspert.

- Nie chodzi jednak tylko o Ukrainę - zastrzega. - Moskwa chce pokazać, że "reaguje" w ten sposób na wypowiedzi Łukaszenki, jakoby NATO chciało zaatakować Białoruś. Jest to pewna modyfikacja rozgrywki, jaką była słynna depesza emska - wykreowanie pretekstu do podjęcia określonych działań. Chodzi w tym o podniesienie napięcia na granicy z NATO. Kreml liczy, że przestraszy w ten sposób któregoś z ważnych członków Sojuszu i doprowadzi do podjęcia przez Zachód prób deeskalacji i wstrzymania pomocy dla Ukrainy - wyjaśnia Żochowski.

Rosja i Białoruś tworzą państwo związkowe i posiadają wspólne regionalne zgrupowanie wojsk, które jest formowane w przypadku "zwiększenia poziomu zagrożenia".


PAP/dad

Prąd ze Szwecji nie płynie do Polski. Kabel na dnie Bałtyku nie został uszkodzony

10.10.2022 16:13
Do Polski nie płynie prąd ze Szwecji. Do wstrzymania przesyłu energii elektrycznej doszło w nocy po awarii szwedzkiej stacji. Informację na ten temat przekazał Polskiemu Radiu Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podkreślił, że kabel na dnie Bałtyku nie jest uszkodzony, a Szwedzi pracują, by jak najszybciej usunąć awarię.

Lwów: z powodu ostrzału rakietowego 90 procent miasta jest bez prądu

10.10.2022 16:30
Z powodu zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na całe terytorium Ukrainy około 90 procent Lwowa pozostało bez prądu, informuje Lwowska Rada Miejska. Tramwaje i trolejbusy obecnie nie jeżdżą. Natomiast na trasy wyjechało więcej autobusów miejskich.

Wystawa „Niczego mi tak nie żal jak porcelany” na Zamku Królewskim w Warszawie

10.10.2022 16:26
Ekspozycja prezentuje szczątki porcelanowych serwisów zniszczonych podczas II wojny światowej, skorupy filiżanek i talerzyków, które   przypominają historię okaleczonego miasta i tragicznych losów jego mieszkańców.