Polskie Radio
Section05
Bartosz Cichocki

Tragedia w Przewodowie. Bartosz Cichocki: to uświadamia nam wszystkim, czym może być wojna

W Programie 3 Polskiego Radia ambasador Polski na Ukrainie odniósł się do wtorkowego wybuchu w miejscowości Przewodów, gdzie spadła rakieta rosyjskiej produkcji, w wyniku czego zginęły dwie osoby. - Mamy tragedię dwóch rodzin, to uświadamia nam wszystkim, czym może być wojna - mówił Bartosz Cichocki. Jak dodał, "to nie jest wojna, która toczy się gdzieś daleko, tylko za miedzą, u naszego sąsiada".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wybuch w Przewodowie Bartosz Cichocki Beata Michniewicz Trójka

Ambasador Polski w Kijowie mówi o nastrojach w mieście po rosyjskich ostrzałach. "Ukraińcy wiedzą o co walczą"

- Społeczność międzynarodowa powinna już dziś wysłać jednoznaczny sygnał Rosji, że ewentualne użycie broni jądrowej to jest linia nie do przekroczenia - powiedział we wtorek ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki. Jego zdaniem Ukraina wygra wojnę, bo Ukraińcy wiedza o co walczą, a Rosjanie nie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie terroryzm Bartosz Cichocki społeczeństwo

"To powtórka porozumień mińskich". Bartosz Cichocki o propozycji Elona Muska dla Ukrainy

- Takie zawieszenie ognia byłoby na większą skalę powtórką porozumień mińskich z 2014, które Rosja wykorzystała by się wzmocnić, by się lepiej przygotować do kolejnej agresji - ocenił ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, komentując "pokojowy" plan Elona Muska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Bartosz Cichocki Władimir Putin elon musk

Ambasador RP na Ukrainie: od czasów kryzysu kubańskiego świat nie był tak bliski katastrofy nuklearnej

– Zakładamy, że nawet Władimir Putin rozumie, iż taki scenariusz byłby dla niego katastrofą – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, odnosząc się do nuklearnych gróźb prezydenta Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Bartosz Cichocki Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa Beata Michniewicz

Ambasador Polski na Ukrainie: trwa deukrainizacja okupowanych terenów. Rosjanie masowo wywożą ludność

- Sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna. Trwa deukrainizacjia zajętych terytoriów. Rosjanie niszczą wszystko co stoi, burzą w pył to terytorium. Mieszkańców wywożą. Dokładna liczba nie jest nikomu znana - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna 2022 Kijów Bartosz Cichocki Grzegorz Jankowski

Ukraińcy doceniają polską pomoc. Cichocki: wybuchła zbiorowa euforia w stosunku do naszego kraju

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Polska Times", że wskutek otrzymanej pomocy nastąpiło wśród Ukraińców "coś w rodzaju zbiorowej euforii w stosunku do Polski". - Istnieje świadomość obu stron, że mamy unikalną szansę w relacjach polsko-ukraińskich, ale wiemy też, że te rzeczy, wokół których iskrzyło, trzeba uregulować - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 polska pomoc Bartosz Cichocki

"Nie opuścili Kijowa w czasie wojny". Zełenski dziękuje ambasadorowi RP i nuncjuszowi apostolskiemu

Prezydent Ukrainy wyraził szczególne podziękowania ambasadorowi RP Bartoszowi Cichockiemu i nuncjuszowi apostolskiemu arcybiskupowi Visvaldasowi Kulbokasowi, którzy jako jedyni dyplomaci nie opuścili Kijowa przez 99 dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Przekonaliśmy się na 100 proc., że wasze serca są szeroko otwarte dla Ukrainy - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski dyplomacja Bartosz Cichocki Kościół

Cichocki: oprócz sankcji wobec Rosji Ukraina potrzebuje pomocy humanitarnej i broni

– Oprócz koniecznej presji sankcyjnej na Rosję jest potrzebna zwiększona kampania pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Ale także konkretne rodzaje uzbrojenia - to, o czym władze Ukrainy mówią od dawna - artyleria dalekiego zasięgu, MLRS (...). Ta broń mogła odwrócić bieg bitwy o Mariupol – mówił w Programie 3 Polskiego Radia ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Beata Michniewicz Bartosz Cichocki ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni pomoc sankcje Unii Europejskiej