X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

80 lat temu do Auschwitz przybył pierwszy transport polskich więźniów

14.06.2020 11:49
Dokładnie 80 lat temu, 14 czerwca 1940 roku, do obozu koncentracyjnego Auschwitz przybył pierwszy transport z 720 polskimi więźniami.
Audio
  • Uroczystości 80-tej rocznicy pierwszego transportu więźniów do Auschwitz (IAR)
Auschwitz
AuschwitzJohn_Silver/shutterstock

Tę datę uznaje się za początek działalności niemieckiego obozu koncentracyjnego. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dziś w Oświęcimiu odbędą się uroczystości rocznicowe, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

W czasie działania obozu Auschwitz oraz zespołu obozów Auschwitz-Birkenau Niemcy deportowali tam co najmniej 1 300 000 więźniów ponad 20 narodowości. Zdecydowana większość z nich została zamordowana. Jak mówi była więźniarka KL Auschwitz Barbara Wojnarowska-Gautier, trudno jest opisać grozę tego miejsca. - Nie ma słów, które by wyraziły to, co przeszli więźniowie. To była tragedia, to była gehenna - powiedziała Barbara Wojnarowska-Gautier.


PAP PAP

Przez pierwsze dwa lata działania do KL Auschwitz trafiali głównie Polacy. Przed 1942 rokiem, gdy Niemcy rozpoczęli masowe mordowanie Żydów w Europie, obóz miał służyć do eksterminacji polskiej inteligencji. W ten sposób Niemcy chcieli doprowadzić do całkowitego upadku Polaków. - Jak się zniszczy inteligencją, duchowieństwo, to naród będzie łatwiejszy do manipulacji i do zagłady - powiedziała Barbara Wojnarowska-Gautier.

Jak mówi Marcin Kaczorowski z Muzeum Powstania Warszawskiego, Niemcy próbowali zamienić Polaków w siłę roboczą i skolonizować atrakcyjne dla siebie ziemie na wschód od Rzeszy. Ta koncepcja sięga XIX wieku, jednak naziści prowadzili ją w zbrodniczy sposób - powiedział Marcin Kaczorowski. Mordowanie polskiej inteligencji było prowadzone od pierwszych dni wojny. - Działają obozy koncentracyjne, nawet obozy zagłady tak jak w Pomiechówku. Stutthof działa od pierwszego dnia wojny do ostatniego - dodał Marcin Kaczorowski.


PAP PAP

Według różnych szacunków, w Auschwitz oraz w podobozach zginęło co najmniej 70 tysięcy Polaków. Wielu historyków uważa, że liczba ofiar obozu polskiej narodowości była wyższa.


IAR/dad

Wzruszające wspomnienia i ważne słowa. Tak wyglądały uroczystości w Auschwitz-Birkenau

28.01.2020 13:49
Ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Apelowali o pojednanie, pamięć, historyczną prawdę i przeciwstawienie się antysemityzmowi. Podkreślali, by nigdy nie być obojętnym na zło. W poniedziałkowych uroczystościach w Oświęcimiu wzięło udział około 4 tys. osób, w tym około 200 byłych więźniów oraz przedstawiciele 60 krajów. Przemówienie wygłosił prezydent Polski Andrzej Duda. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego niezwykłego wydarzenia.

Prezydent patronem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów. Uroczystości w Auschwitz

21.04.2020 14:00
Prezydent RP Andrzej Duda objął patronatem przypadające 14 czerwca obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady - podało Muzeum Auschwitz. Z powodu epidemii uroczystości nie będą miały charakteru masowego.