X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Świadczenie dla zesłanych w głąb ZSRS. Projekt prezydenta w Sejmie

23.06.2020 16:12
Prezydent Andrzej Duda proponuje świadczenie pieniężne dla zesłanych w głąb Związku Sowieckiego w latach 1939-56. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, to odpowiedź na postulaty środowiska Sybiraków.
Policjanci i cywile deportowani na Wschód
Policjanci i cywile deportowani na WschódWikipedia/domena publiczna

Prezydencki minister Andrzej Dera przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że to ponowienie propozycji, która nie została uchwalona w poprzedniej kadencji parlamentu. Chodzi o rekompensatę finansową za czas deportacji i zesłania w głąb Związku Sowieckiego - między innymi na Syberię i tereny Kazachstanu. - Ten projekt zakłada wypłacenie jednorazowo odszkodowania za czasy tej deportacji, przyjmując 200 złotych za 1 miesiąc tej deportacji. A to odszkodowanie ma być nie mniejsze niż 2400 złotych. Średni czas przebywania tych osób na zesłaniu to 66 miesięcy, więc jak się to przeliczy, średnia wysokość świadczenia to 13 200 złotych dla tych, którzy się tam urodzili bądź trafili tam jako dzieci, bo dziś już tylko te osoby żyją - powiedział Andrzej Dera.

Świadczenie pieniężne będzie przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej, złożony Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wsparcie mogą otrzymać te osoby, które wcześniej nie dostały państwowej rekompensaty.- Uprawnione są osoby, które były na zesłaniu i są w stanie to udokumentować, zresztą one są zarejestrowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wstępnie zakładamy, że uprawnionych do tego świadczenia będzie ok. 20 tysięcy osób - zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Dera liczy na sprawne prace parlamentu nad prezydenckim projektem. Jak dodał, objęcie wszystkich uprawnionych maksymalnymi wypłatami oznaczałoby koszt ok. 300 mln złotych. - Mam nadzieję, że parlament w krótkim dosyć czasie, bo debata odbyła się już w poprzedniej kadencji, przyjmie tę ustawę, bo ona się po prostu Sybirakom należy. Chodzi o to, by jak najwięcej osób dożyło tego czasu, kiedy tę rekompensatę otrzymają - mówił prezydencki minister.

Projekt prezydenta znalazł się już na stronach internetowych Sejmu, został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne. Jak napisano w uzasadnieniu dokumentu, Instytut Pamięci Narodowej oszacował w 2009 roku na 1 mln 800 tys. liczbę wszystkich obywateli polskich, którzy byli represjonowani przez reżim stalinowski. Z tej grupy 150 tys. osób miało stracić życie. Większość, około 1 mln 600 tys., była osobami prześladowanymi w latach 1939-41, zaś 200 tys. padło ofiarą represji w latach 1944-52.

IAR/dad

"Putin zaprosił Trumpa na defiladę do Moskwy. Prezydent USA odmówił i zaprosił Andrzeja Dudę"

23.06.2020 09:26
- Putin zaprosił Donalda Trumpa na przesuniętą w czasie defiladę zwycięstwa w Moskwie. Trump nie przyjeżdża do Moskwy, Trump zaprasza do Waszyngtonu Andrzeja Dudę. Putin, widząc coś takiego, nie jest szczególnie zadowolony. Z punktu widzenia Rosji, ich sytuacja względem Polski i USA nigdy nie była tak zła - powiedział w Polsat News Paweł Jabłoński, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Holandia: w Bredzie sprofanowano polską mozaikę Czarnej Madonny

23.06.2020 10:24
Zwolennicy ruchu Black Lives Matter sprofanowali polską mozaikę Czarnej Madonny w holenderskiej Bredzie. Na ołtarzu przylegającym do mozaiki uczestnicy protestów, które odbywały się w mieście, napisali czarnym sprayem litery BLM, czyli skrót międzynarodowego ruchu. Z kolei mozaikę pomalowano czerwonym sprayem.

Waszyngton: prezydenci Polski i USA będą rozmawiać o wojskach w Europie

23.06.2020 14:58
Obecność wojsk USA w Europie będzie jednym z najważniejszych tematów rozmowy prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Wieczorem Andrzej Duda wylatuje do Waszyngtonu, a jutro zostanie w Białym Domu przyjęty przez Donalda Trumpa.