X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o Holokauście: większość oprawców nie została ukarana

27.01.2021 12:19
- Jeśli mowa o edukacji w kwestii Holokaustu, to ważne jest także to, że cały czas pozostaje nieznany fakt, że bardzo wiele przestępstw, okrucieństw popełnionych przez nazistów na ludności żydowskiej pozostało po wojnie bez kary. Większość oprawców nie została ukarana. O tym też trzeba mówić - stwierdziła Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, podczas dyskusji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/UPPA/Photoshot

W dyskusji online, zatytułowanej "Auschwitz i wyzwania edukacji historycznej i obywatelskiej" rozważano również rolę materialnych i niematerialnych dowodów czasów oraz tego, jak najlepiej można je zachować i zinterpretować.

Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, zwróciła w tym kontekście uwagę na bezcenne tzw. Archiwum Ringelbluma, czyli Podziemne Archiwum Getta Warszawy, wpisane na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa.

Jest to zbiór dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów polskich. Powstało z inicjatywy historyka dr. Emanuela Ringelbluma i przy udziale utworzonej przez niego organizacji Oneg Szabat. Grupa dokumentowała zagładę kolejnych gmin żydowskich. Organizacja utrzymywała kontakt z polskim ruchem oporu i przekazywała mu odpisy gromadzonej dokumentacji. W 1942 r. za pośrednictwem polskich i żydowskich organizacji raporty Oneg Szabat na temat Zagłady trafiły na Zachód.

Nieznane archiwum

Jak uważa Hanna Radziejowska "Archiwum Ringelbluma jest prawie zupełnie nieznane na świecie. A jest ogromnie ważne także z tego względu, że pokazuje, że ci ludzie byli aktywni, walczyli". Zdaniem Radziejowskiej "trzeba uczyć o postawach heroicznych". Bo to jej zdaniem pokazuje, że "nawet w najbardziej koszmarnej sytuacji można działać".

- Jeśli mowa o edukacji w kwestii Holokaustu, to ważne jest także to, że cały czas pozostaje nieznany fakt, że bardzo wiele przestępstw, okrucieństw popełnionych przez nazistów na ludności żydowskiej pozostało po wojnie bez kary. Większość oprawców nie została ukarana. O tym też trzeba mówić - stwierdziła Hanna Radziejowska.

Deborah Hartmann (Dom Konferencji Wannsee) stwierdziła, że "forma edukacji historycznej jest zależna od kraju. Niemcy muszą sobie radzić ze swoim udziałem w Holokauście, co oznacza m.in. że miejsca pamięci w Niemczech muszą dużo uwagi poświęcać kwestii oprawców. W Izraelu natomiast ważną kwestią jest, jak opowiadać o Zagładzie młodym ludziom tak, aby ta historia również dla nich była ważna".

Zakorzeniona pamięć o Holokauście

Natomiast Michaela Kuechler (International Holocaust Remembrance Alliance) podkreśliła, że pamięć o Holokauście jest "bardzo głęboko zakorzeniona w niemieckiej świadomości zbiorowej. I jak zapewniała "to jest temat w programie szkolnym w każdej szkole w całym kraju".

Z kolei Piotr Cywiński (Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau) zauważył, że "formy upamiętniania się zmieniają, ważne jest jednak, żeby nie upolityczniać miejsc pamięci, ponieważ jest to upolitycznianie bólu ofiar". Jak ważna jest funkcja edukacyjna takich miejsc, jak Muzeum Auschwitz-Birkenau opowiedział na przykładzie gościa, który przyjechał do Oświęcimia aż z Korei Południowej. Zapytany przez Cywińskiego, dlaczego poświęcił pół dnia w napiętym planie wycieczki po Europie, żeby zobaczyć właśnie to miejsce, Koreańczyk spojrzał zdziwiony i odpowiedział: "Chciałem naprawdę zrozumieć Europę".

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia obozu jest los dzieci zamordowanych w Auschwitz przez niemieckich oprawców.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tys. dzieci, z których ok. 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, ok. 3 tys. Polacy, ponad 1 tys. Białorusini oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. Ogółem w obozie zarejestrowano ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. na terenie niemieckiego Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

Auschwitz był największym z niemieckich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln ludzi. Natomiast liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.


PAP/dad

76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz

27.01.2021 06:30
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

Radiobook. Najnowszy projekt literacki Polskiego Radia

27.01.2021 08:00
W każdy poniedziałek w ramach projektu publikowana jest nowa powieść z klasyki polskiej i światowej, pochodząca z radiowych archiwów. Na Radiobooku znalazło się już 20 tytułów, które od października udostępniane są bezpłatnie na nowym kanale na Youtube i na Facebooku. Projekt ma na celu prezentację w formie dźwiękowej najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej. 

Raport: zacieranie odpowiedzialności Niemiec zniekształcaniem pamięci o Holokauście

27.01.2021 09:42
Zniekształcanie pamięci o Holokauście jest podstępniejsze niż jego negowanie - uznał Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) w swoim raporcie. Jednym z przykładów jest zacieranie odpowiedzialności nazistowskich Niemiec za utworzenie obozów koncentracyjnych.