X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

76. rocznica Obławy Augustowskiej. Zbrodnia popełniona przez Sowietów nazywana jest też "Małym Katyniem"

12.07.2021 15:01
76 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa rozpoczęły na Suwalszczyźnie wielką akcję pacyfikacyjną, która przeszła do historii jako "Obława Augustowska". Uchwałą Sejmu z 2015 roku 12 lipca jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Audio
Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej
Pomnik Ofiar Obławy AugustowskiejMichal Kosc/FORUM

Celem operacji było rozbicie oddziałów antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej na pograniczu polsko-litewskim - w Puszczy Augustowskiej i jej okolicach. Obławą objęto teren blisko 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, w działaniach wzięło udział około 40 tysięcy żołnierzy.

To była największa powojenna zbrodnia popełniona przez Sowietów na Polakach, nazywana też "Małym Katyniem". W lipcu 1945 roku aresztowano ponad siedem tysięcy ludzi, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Około 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Wśród nich byli mężczyźni, kobiety i osoby nieletnie, często po kilka osób z jednej rodziny. Najprawdopodobniej wszyscy zostali zamordowani na podstawie tej samej decyzji sowieckich władz i należy ich uznać za ofiary Obławy Augustowskiej.

Sowieci podczas obławy planowo i systematycznie otaczali całe wsie, przetrząsali lasy, zatrzymywali ludzi w domach, na polach i w kryjówkach. W utworzonych prowizorycznie obozach aresztowani czekali na przesłuchania skrępowani drutem kolczastym, w dołach zalanych wodą, pod gołym niebem. Kilkudziesięciu partyzantów dostało się w ręce NKWD po bitwie nad jeziorem Brożane, która trwała trzy dni i była największym starciem Obławy Augustowskiej.

Ze strony sowieckiej w obławie uczestniczyły jednostki 50. armii III Frontu Białoruskiego, Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego Smiersz. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, milicji oraz miejscowi konfidenci wspomagali działania Sowietów jako przewodnicy i tłumacze, asystowali także przy przesłuchaniach.

W szyfrogramie do Ławrientija Berii, szefa NKWD, zwierzchnik kontrwywiadu Smiersz - generał Wiktor Abakumow - 21 lipca 1945 roku napisał o "likwidacji bandytów w lasach augustowskich".


IAR/PP

Augustów: w miejscu dawnej katowni NKWD i UB powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

09.07.2021 14:54
W Augustowie, w Domu Turka, siedzibie dawnej katowni NKWD i UB, powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej. Placówka będzie przybliżać historię największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. W operacji dokonanej 76 lat temu przez oddziały sowieckie - Armii Czerwonej, NKWD i Smiersza przy wsparciu Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa, mogło zginąć nawet 2 tysiące osób.

Ukraina: oddano hołd ofiarom zbrodni w Ludwikówce, Stasiowej Woli, Sarnkach Dolnych i Fradze

11.07.2021 19:28
Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz wspólnie z pracownikami polskiej placówki dyplomatycznej uczciła pamięć Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czterech miejscowościach w obwodzie iwanofrankiwskim. W latach 1943 i 1944 oddziały UPA zaatakowały mieszkańców dawnej wsi Ludwikówka, Stasiowa Wola, Sarnki Dolne oraz Fradze. W 78. rocznicę rzezi wołyńskiej polscy dyplomaci modlili się tam, złożyli wieńce i zapalili znicze.

Wicemarszałek Gosiewska: wyjazd na Wołyń to dla mnie pielgrzymka, próba odmodlenia zła

12.07.2021 09:50
Wyjazd na Wołyń jest dla mnie pielgrzymką i próbą odmodlenia zła - powiedziała polskim dziennikarzom w Dąbrowicy na zachodzie Ukrainy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. Nasze państwo jest zobowiązane walczyć o pamięć, my wszyscy jesteśmy to winni tym, którzy tu kiedyś żyli - dodała.

W Rokitnie na Wołyniu oddano cześć legionistom

12.07.2021 15:15
Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska w poniedziałek oddała cześć legionistom w Rokitnie na Wołyniu. - To historia, do której trzeba się odwoływać - podkreśliła podczas uroczystości na cmentarzu, w którego budowę była zaangażowana polska młodzież.