X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Łazienkach Królewskich otwarto wystawę "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42"

23.11.2021 16:10
- To opowieść o heroizmie, braterstwie i zwycięstwie, do którego walnie przyczynili się polscy żołnierze - mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas otwarcia wystawy "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42”.
Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wizytuje polskich żołnierzy w Tobruku.
Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wizytuje polskich żołnierzy w Tobruku. Źródło: Wikimedia Commons

Plenerową ekspozycję można odwiedzać w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Przedstawia ona działania wojenne stoczone w Afryce Północnej pomiędzy aliantami a państwami Osi podczas II wojny światowej.

Jan Józef Kasprzyk podkreślał ważną rolę walczących tam polskich żołnierzy. - Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich generała Stanisława Kopańskiego 80 lat temu wsławiła się w walce o Tobruk, warto - i ta wystawa to czyni - przypominać o tych wydarzeniach, bo to kolejna okazja i moment, by przypomnieć społeczności międzynarodowej ile zawdzięcza polskiemu żołnierzowi - powiedział.

Jak mówił profesor Zbigniew Wawer, autor wystawy, można tu zobaczyć całą historię działań w Afryce Północnej. - Wtedy dopiero, możemy zobaczyć jaka była rola Polaków. Jeśli pokażemy, że Polacy bronili dwie trzecie Tobruku, to znaczy, że było to wydarzenie bardzo ważne. Istotna jest też przyjaźń polsko-australijska, to, że po II wojnie Australijczycy przyjęli Polaków, dali im możliwość osiedlenia i pracy - mówił.

Ekspozycja powstała we współpracy z ambasadą Australii, podczas uroczystości obecny był ambasador tego kraju Lloyd Brodrick. Plansze można zobaczyć w alejach Ujazdowskich.

Działania militarne w Afryce rozpoczęły się 10 czerwca 1940 roku, kiedy to do wojny po stronie III Rzeszy włączyły się faszystowskie Włochy. Głównym założeniem było pokonanie Wielkiej Brytanii i Francji w ich koloniach w Afryce. W lutym 1941 roku do Włochów dołączyli Niemcy z Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla. Po przeciwnej stronie w kampanii północno-afrykańskiej brały udział wojska alianckie wielu narodowości: brytyjskie, amerykańskie (od listopada 1942 roku), australijskie, nowozelandzkie, francuskie, południowoafrykańskie, czechosłowackie oraz polskie, reprezentowane przez Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich. Walki w Afryce trwały do 13 maja 1943 roku, kiedy to skapitulowały ostatnie oddziały Osi w Tunezji.


IAR/dad

Zbigniew Rau: scenariusz zarysowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego wydaje się nabierać realnych kształtów

23.11.2021 12:59
Scenariusz zarysowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego wydaje się nabierać obecnie realnych kształtów. Polityka Rosji w stosunku do swoich sąsiadów sprowadza się przede wszystkim do rewizji granic - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Wielka szansa Polaka w Metropolitan Opera w Nowym Jorku

23.11.2021 14:12
Jakub Józef Orliński zadebiutuje we wtorek w legendarnej Metropolitan Opera. Kontratenor wykona w Nowym Jorku partię Orfeusza w spektaklu "Eurydyka” Matthew Aucoina.