Redakcja Polska

W Łazienkach Królewskich otwarto wystawę "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42"

23.11.2021 16:10
- To opowieść o heroizmie, braterstwie i zwycięstwie, do którego walnie przyczynili się polscy żołnierze - mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas otwarcia wystawy "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42”.
Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wizytuje polskich żołnierzy w Tobruku.
Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wizytuje polskich żołnierzy w Tobruku. Źródło: Wikimedia Commons

Plenerową ekspozycję można odwiedzać w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Przedstawia ona działania wojenne stoczone w Afryce Północnej pomiędzy aliantami a państwami Osi podczas II wojny światowej.

Jan Józef Kasprzyk podkreślał ważną rolę walczących tam polskich żołnierzy. - Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich generała Stanisława Kopańskiego 80 lat temu wsławiła się w walce o Tobruk, warto - i ta wystawa to czyni - przypominać o tych wydarzeniach, bo to kolejna okazja i moment, by przypomnieć społeczności międzynarodowej ile zawdzięcza polskiemu żołnierzowi - powiedział.

Jak mówił profesor Zbigniew Wawer, autor wystawy, można tu zobaczyć całą historię działań w Afryce Północnej. - Wtedy dopiero, możemy zobaczyć jaka była rola Polaków. Jeśli pokażemy, że Polacy bronili dwie trzecie Tobruku, to znaczy, że było to wydarzenie bardzo ważne. Istotna jest też przyjaźń polsko-australijska, to, że po II wojnie Australijczycy przyjęli Polaków, dali im możliwość osiedlenia i pracy - mówił.

Ekspozycja powstała we współpracy z ambasadą Australii, podczas uroczystości obecny był ambasador tego kraju Lloyd Brodrick. Plansze można zobaczyć w alejach Ujazdowskich.

Działania militarne w Afryce rozpoczęły się 10 czerwca 1940 roku, kiedy to do wojny po stronie III Rzeszy włączyły się faszystowskie Włochy. Głównym założeniem było pokonanie Wielkiej Brytanii i Francji w ich koloniach w Afryce. W lutym 1941 roku do Włochów dołączyli Niemcy z Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla. Po przeciwnej stronie w kampanii północno-afrykańskiej brały udział wojska alianckie wielu narodowości: brytyjskie, amerykańskie (od listopada 1942 roku), australijskie, nowozelandzkie, francuskie, południowoafrykańskie, czechosłowackie oraz polskie, reprezentowane przez Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich. Walki w Afryce trwały do 13 maja 1943 roku, kiedy to skapitulowały ostatnie oddziały Osi w Tunezji.


IAR/dad

Zbigniew Rau: scenariusz zarysowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego wydaje się nabierać realnych kształtów

23.11.2021 12:59
Scenariusz zarysowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego wydaje się nabierać obecnie realnych kształtów. Polityka Rosji w stosunku do swoich sąsiadów sprowadza się przede wszystkim do rewizji granic - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Wielka szansa Polaka w Metropolitan Opera w Nowym Jorku

23.11.2021 14:12
Jakub Józef Orliński zadebiutuje we wtorek w legendarnej Metropolitan Opera. Kontratenor wykona w Nowym Jorku partię Orfeusza w spektaklu "Eurydyka” Matthew Aucoina.