Redakcja Polska

1. sierpnia Warszawa - jak każdego roku - uczci 78. rocznicę wybuchu Powstania

30.07.2022 15:03
Po przerwie spowodowanej pandemią w tym roku uroczystości znów będą miały otwarty charakter. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie godzina "W". O 17-tej zawyją syreny, a miasto na chwilę się zatrzyma.
Audio
  • Warszawa uczci 78. rocznicę wybuchu Powstania - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.Lukasz Calko/Shutterstock

Tradycyjne spotkanie w parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w nim prezydenci Polski i Warszawy Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, weterani walk o wolną stolicę, kombatanci i warszawianie. Andrzej Duda wręczył też odznaczenia państwowe walczącym w Powstaniu oraz osobom krzewiącym pamięć o ich wyczynie.

1. sierpnia uroczystości odbędą się w wielu ważnych dla powstańczej Warszawy miejscach. Po godzinie "W" w miejscach pamięci będzie można spotkać wolontariuszy, którzy opowiedzą o historii danego budynku, skrzyżowania lub ulicy w trakcie powstania. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zachęca, by odwiedzić jak najwięcej miejsc ważnych dla walczącej Warszawy.

1. sierpnia o północy odbędzie się uroczysta premiera spektaklu przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców". "Czterech starszych panów, przyjaciół, przedwojennych inteligentów spędza sierpień i wrzesień 1944 roku w centrum Warszawy, w pokoju przy wypożyczalni książek" - mówi wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski. Reżyserka spektaklu Katarzyna Kasica dodaje, że "Kwatera bożych pomyleńców" to tekst, w którym można powiedzieć o każdej śmierci.

W tym roku po przerwie spowodowanej pandemią na plac Piłsudskiego w Warszawie powraca koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Ponadto w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano spotkania z powstańcami, marsz pamięci, bieg Powstania Warszawskiego, a także rowerowy przejazd ulicami Warszawy. Szczegółowy plan obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znajduje się na stronie internetowej 1944.pl.

IAR/ep

"Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami". Ambasada RP odpowiada na publikację "The Irish Times"

27.07.2022 16:25
W odróżnieniu od rządów innych państw w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami - oświadczyła we wtorek ambasada Polski w Dublinie w odpowiedzi na publikację dziennika "The Irish Times", w której postawiono tezę, że podczas II wojny światowej Polacy współpracowali z Trzecią Rzeszą.

Kampania BohaterON. Prezes Polskiego Radia: naszym obowiązkiem jest przypominanie o poświęceniu Powstańców

29.07.2022 17:17
Po raz 7. zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "BohaterON - włącz historię!" W jej trakcie każdy może okazać pamięć powstańcom warszawskim i realnie im pomóc. Polskie Radio od początku jest partnerem medialnym kampanii.

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.