Redakcja Polska

Prof. Bogdan Musiał nie ma wątpliwości: Polsce należą się reparacje od Niemiec

06.09.2022 11:14
W mojej opinii Polsce należą się reparacje i Polska powinna wystąpić o ich wypłatę - mówi historyk, prof. Bogdan Musiał w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl. Jak uważa, podyktowane jest to tym, że Niemcy świadomie niszczyli Polskę i nie działo się to na skutek działań wojennych 
Niemiecka prasa o reparacjach wojennych dla Polski: są one moralnie wątpliwe
Niemiecka prasa o reparacjach wojennych dla Polski: są one moralnie wątpliweNAC

W Warszawie zaprezentowano 1 września raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.

Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w najbliższym czasie należy się spodziewać noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji. Ma ona być podparta "bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, historycznej, ale także od strony politycznej i prawnej".

W związku z polskimi staraniami o reparacje przygotowany jest cały harmonogram działań polskiego rządu.

Na ten temat pytany był prof. Bogdan Musiał w wywiadzie dla portalu DoRzeczy.pl.

DoRzeczy.pl: Czy Polsce należą się reparacje od Niemiec za II wojnę światową?

Prof. Bogdan Musiał: W mojej opinii – i podkreślam to od lat – Polsce należą się reparacje i Polska powinna wystąpić o ich wypłatę.

Na jakiej podstawie?

Niemcy niszczyli Polskę, a nie działo się to na skutek działań wojennych. Robili to świadomie, niszczyli polskie elity, zgładzili polską mniejszość żydowską, a zniszczeń i mordów dokonywali po to, żeby zgładzić polski naród.

Tylko podczas wojny często się tak dzieje, że giną ludzie oraz niszczone są miasta.

Owszem, jednak w przypadku ataku Niemiec na Polskę, mieliśmy do czynienia z działaniami z rozmysłem i były to świadome decyzje rządu niemieckiego. 

Pojawia się również kwestia zrzeczenia się reparacji.

Polska nigdy nie zrzekła się reparacji. Oczywiście mamy osoby odwołujące się do dawnego oświadczenia polskiego rządu, jednak to oświadczenie nie ma mocy prawnej. Brakuje w nim protokołu końcowego. Nawet komunistyczne rządy tego nie podpisały.

Pojawia się pytanie, czy 80 lat po wojnie ktoś w Berlinie może potraktować temat reparacji poważnie?

Jeżeli Niemcy nie traktują tego problemu poważnie, to skąd się bierze ten szum medialny? Traktują to poważnie, a debaty na temat odszkodowań za zbrodnie niemieckie trwają. Nie chodzi tu tylko o Polskę. 

Cały wywiad dostępny jest pod tym adresem.



Źródło: PAP/DoRzeczy.pl

"Łączna kwota przekracza 6 bilionów 200 miliardów złotych". Raport ws. strat wojennych Polski zaprezentowany

01.09.2022 21:00
Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Jarosław Kaczyński dla "Le Figaro": Polska nigdy nie zrezygnowała z domagania się reparacji wojennych

02.09.2022 11:17
W rocznicę inwazji Niemiec na Polskę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wskazał w dzienniku "Le Figaro" na potrzebę wypłat reparacji wojennych, przypominając niemieckie okrucieństwa i zniszczenia dokonane w latach 1939-1945.

Wystawa "#bezprzedawNIEnia" na Placu Piłsudskiego w Warszawie

05.09.2022 12:39
Ekspozycja jest elementem kampanii pod tym samy tytułem, przypominającej o nierozliczonych krzywdach i braku zadośćuczynienia dla Polski za straty, które poniosła w czasie II wojny światowej.