Redakcja Polska

Wystawa "#bezprzedawNIEnia" na Placu Piłsudskiego w Warszawie

05.09.2022 12:39
Ekspozycja jest elementem kampanii pod tym samy tytułem, przypominającej o nierozliczonych krzywdach i braku zadośćuczynienia dla Polski za straty, które poniosła w czasie II wojny światowej.  
Audio
  • Wystawa "#bezprzedawNIEnia" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
WARSZAWA OTWARCIE WYSTAWY BEZPRZEDAWNIENIA
WARSZAWA OTWARCIE WYSTAWY #BEZPRZEDAWNIENIAFoto: Marcin Obara/PAP

Wystawa jest wizualną opowieścią o wybranych miejscowościach zniszczonych podczas II wojny światowej: Warszawie, Lublinie, Krakowie, ale także Kołobrzegu, Wrocławiu i Malborku. Przedstawia skalę zniszczeń polskich miast i miasteczek po 1939 roku. Jest eksponowana w symbolicznym miejscu - wielkoformatowe wydruki fotografii zostały umieszczone na ogrodzeniu, za którym rozpoczęto prace przy odbudowie Pałacu Saskiego.

Podczas wernisażu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że w dzisiejszym świecie nie może być zgody na przedawnienie zbrodni. Zgoda byłaby wyrażeniem przyzwolenia na następne tego typu zbrodnicze działania – podkreślał minister. Celem kampanii #BezPrzedawnienia” jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą, w tym do młodzieży niemieckiej, z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej oraz o braku zadośćuczynienia – tłumaczył Piotr Gliński.

Wystawę można oglądać do 20 września 2022 roku. Ekspozycja jest również dostępna do pobrania do druku i/lub Internetu na stronie niepodlegla.gov.pl. Kampania #BezPrzedawnienia w przestrzeni publicznej to spoty, plakaty, grafiki i publikacje. Włączyło się w nią także Polskie Radio, które przygotowało specjalną witrynę internetową bezprzedawnienia.polskieradio.pl, opartą na własnych publikacjach.

IAR/ep

Wystawa "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" w Muzeum Powstania Warszawskiego

09.08.2022 12:39
Na wystawę trafiły rzeczy osobiste ofiar, a także świadectwa ocalonych z rzezi Woli. Prezentuje ona przebieg wydarzeń na Woli na początku sierpnia ‘44 z perspektywy mieszkańców dzielnicy.

Niemiecki historyk: żądanie reparacji przez Polskę od Niemiec jest w pełni uprawnione

12.08.2022 09:59
Roszczenia strony polskiej o reparacje za niemieckie zbrodnie wojenne i zniszczenia są w pełni uprawnione – mówi niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth, zajmujący się tym tematem od lat 80. XX wieku. - Polska i Polacy ucierpieli szczególnie mocno w wyniku okupacji niemieckiej. Wynikające z tego roszczenia z tytułu reparacji nie ulegają przedawnieniu - podkreśla niemiecki historyk. Dotychczasowy brak odszkodowań za zbrodnie i zniszczenia dr Roth określa jako "zachowanie obłudne".

"Łączna kwota przekracza 6 bilionów 200 miliardów złotych". Raport ws. strat wojennych Polski zaprezentowany

01.09.2022 21:00
Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

"To historyczny obowiązek Niemiec". Zagraniczni naukowcy o niemieckich reparacjach dla Polski

02.09.2022 13:36
Wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia to historyczny obowiązek Niemiec - powiedział prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie. Te roszczenia są w pełni uzasadnione - dodał niemiecki historyk i lekarz dr Karl Heinz Roth. Dr Luke Moffett z Queen's University Belfast zwrócił uwagę na to, że polskie starania o uzyskanie reparacji powinny obejmować presję dyplomatyczną i ścieżkę prawną.