Redakcja Polska

Negatywy sprzed 50 lat znalezione w Młodzieżowym Domu Kultury Łazienkowska w Warszawie

15.01.2023 12:06
Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie znaleźli około 500 negatywów z lat 60. i 70. Teraz szukają sfotografowanych osób.
Odnalezione negatywy
Odnalezione negatywyFot.: MDK Łazienkowska. Źródło: Facegook

W porządkach uczestniczył wicedyrektor placówki i fotograf Tomasz Tuszkowski. - Zobaczyłem kartony do negatywów, oczy mi się zaświeciły. Te na wierzchu były puste a potem okazało się, że w środku poniżej są jednak pełne. Zdjęcia z lat 60., 70., zahaczające o lata 50. i właściwie nigdy prawdopodobnie nie publikowane. Zdjęcia z zajęć w MDKU, ale też zdjęcia z Warszawy, budowy Trasy Łazienkowskiej, pochodów pierwszomajowych, ze spartakiady młodzieży. Bardzo różne, tak naprawdę nie wiemy co jeszcze jest, bo nie wszystkie zeskanowane - powiedział wicedyrektor.


Posłuchaj
00:28 12147485_2.mp3 Odkrycia dokonano podczas porządkowania najstarszych magazynów MDK-u. W porządkach uczestniczył wicedyrektor placówki i fotograf Tomasz Tuszkowski (IAR)

 

W związku ze znalezieniem negatywów Dom Kultury szuka osób, które robiły zdjęcia i tych, które na nich są. 0 Chcemy zebrać historie ludzi, którzy chodzili tu do MDK-u, ale też (tych) którzy tu w okolicy mieszkali, którzy tutaj żyli. Ponagrywać je, pospisywać, może znaleźć jeszcze jakieś zdjęcia, zrobić z tego prawdopodobnie archiwum społeczne, które będzie udostępnione online. Rozwijamy się. My mamy całą masę pomysłów, młodzież też. Na pewno na razie skupiamy się na poszukiwaniu tych, którzy na tych zdjęciach się pojawiają - mówił Tomasz Tuszkowski.

Więcej o historycznych zdjęciach na facebookowej stronie "Historie z duszą". Projekt ma się zakończyć wystawą edukacyjno-historyczną.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski PRL

Ukraińska armia: pocisk, który trafił w blok w Dnieprze był poza zasięgiem obrony powietrznej

15.01.2023 09:54
Ukraina nie dysponuje bronią zdolną do strącania pocisków Ch-22, użytych przez Rosjan do sobotnich ostrzałów m.in. miasta Dniepr - poinformowała armia ukraińska w nocy z soboty na niedzielę. W Dnieprze zginęło 21 mieszkańców bloku, w który uderzył taki pocisk.

Sondaż: 57 proc. badanych za wypłatą Polsce przez Niemcy odszkodowań za szkody wojenne

15.01.2023 11:47
57 proc. badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowania za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej. Przeciwnego zdania jest 19 proc. respondentów – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.