Redakcja Polska

Prezydent Duda w rocznicę Powstania Styczniowego: nasz naród przemówił potężnym głosem dumy i protestu

22.01.2023 17:47
Przed 160 laty Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium nieuznającemu naszych praw - przekazał w liście do uczestników obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Ojcowie prezydent Andrzej Duda.
Uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Ojcowie
Uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w OjcowiePAP/Łukasz Gągulski

Po mszy świętej w Kaplicy na Wodzie i przemarszu zgromadzonych przed budynek dawnego Hotelu pod Łokietkiem, list od prezydenta odczytał zastępca szefa jego kancelarii Piotr Ćwik. - Nasz naród przemówił potężnym głosem dumy i protestu, który stopniowo narastał w coraz liczniejszych, krwawo stłumionych manifestacjach patriotycznych aż po płomień niepodległościowej insurekcji od 22 stycznia 1863 roku do wiosny 1864 - podkreślił w liście Andrzej Duda.

Dodał, że powstańcy stoczyli około 1200 bitew i potyczek, a partyzancka wojna ogarnęła wielkie tereny przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, sięgając Litwy, Białorusi i Ukrainy.

"Pamięć o powstaniu musi być czczona"

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w Ojcowie, że "mamy obowiązek tu przybywać z każdego miejsca". W Dolinie Prądnika zbierali się ochotnicy, gdy nocą 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie. - Ćwiczyło tutaj i przygotowywało się do walki około dwóch tysięcy żołnierzy - przypomniał.


Posłuchaj
00:38 12160032_1.mp3 Uroczysty apel wojskowy, pokazy grup rekonstrukcyjnych i wojskowy poczęstunek - w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego uczczono 160. rocznicę powstania styczniowego. To właśnie w Ojcowie formowały się pierwsze oddziały powstańcze. Po mszy w Kaplicy na Wodzie Doliną Prądnika przemaszerowały oddziały wojskowe, a także uczniowie okolicznych szkół i grup

 

Minister Andrzej Adamczyk wskazał też, że Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego jest depozytariuszem pamięci powstańców Powstania Styczniowego. Podkreślił, że do Ojcowa każdego roku przybywa kilkaset tysięcy turystów. Zaznaczył jednak, że w tym miejscu brakuje tablicy, która upamiętniałaby uczestników powstania.

- Trzeba pamiętać, że byli to uczniowie i studenci z Krakowa i innych miejsc - nastoletni, najwyżej 20-30-letni żołnierze - powiedział szef resortu infrastruktury. Zaznaczył, że ta pamięć musi być tutaj czczona, a wiedza o tych wydarzeniach - upowszechniana. - To jest nasz wspólny obowiązek - stwierdził Andrzej Adamczyk.

160. rocznica Powstania Styczniowego

W Ojcowie tuż po wybuchu powstania zawiązywał się jeden z pierwszych oddziałów. Tutaj przybył kilkusetosobowy oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego. W ciągu kilku tygodni przybywali ochotnicy z Krakowa i okolic. W połowie lutego w oddziale było dwa tysiące powstańców.

Dwudniowe uroczystości w Ojcowie objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda. Zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa.

 

IAR/dad

Wielkie widowisko "1863 - Ku Wolności". Rocznica Powstania Styczniowego w Teatrze Narodowym

22.01.2023 06:54
Widowisko muzyczne "1863 - Ku Wolności" rozpocznie oficjalne obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Spektakl, który połączy utwory muzyczne z epoki z animacjami i filmami historycznymi odbędzie się wieczorem w Teatrze Narodowym w Warszawie. 

160. rocznica Powstania Styczniowego. Andrzej Duda: Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium

22.01.2023 12:45
Prezydent Andrzej Duda umieścił na Twitterze wpisy przypominające o 160-ej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W Wilnie odbyły się litewskie uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

22.01.2023 15:23
W Wilnie odbyły się litewskie uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przypomniał, że tamten zryw połączył narody o wspólnych doświadczeniach historycznych.