Redakcja Polska

W 193. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego oddano hołd powstańcom

30.11.2023 13:20
W rocznicę zrywu oraz z okazji Dnia Podchorążego na placu przez Belwederem odczytano Apel Pamięci. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego i podchorążowie.
Audio
  • Obchody 193 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Karol Różycki w pojedynku podczas powstania listopadowego
Karol Różycki w pojedynku podczas powstania listopadowegoFoto: Polona.pl/Biblioteka Narodowa

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości dziękował współczesnym młodym podchorążym za kontynuowanie tradycji niepodległościowych. Podkreślał, że niezwykle ważny jest udział w uroczystości nie tylko młodych żołnierzy, ale także przedstawicieli wszystkich formacji, które służą bezpieczeństwu Polski. Jak zauważył prezydent, powstańcy listopadowi byli bardzo młodymi ludźmi, którzy urodzili się w Polsce pod rosyjskim zaborem.

193 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego upamiętnił też szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W Łazienkach Królewskich w Warszawie złożył kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego - działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika zrywu. - To było wołanie, że Polska ma prawo do wolności - powiedział podczas uroczystości minister Kasprzyk.

Celem Powstania Listopadowego było wyzwolenie Królestwa Polskiego spod panowania rosyjskiego zaborcy. Był to jednocześnie największy wysiłek zbrojny w historii polskich walk wyzwoleńczych w XIX wieku. Do powstania doprowadziło łamanie konstytucji nadanej przez Rosjan Królestwu Kongresowemu. Zaborca wprowadził cenzurę, zakaz zgromadzeń i jawnych obrad Sejmu. Szerzyły się aresztowania. Rozpoczęte w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku powstanie trwało 10 miesięcy. W tym czasie 140 tys. ludzi walczyło z największą potęgą militarną Europy. Po wielu początkowych sukcesach powstańcy ponieśli klęskę, zryw niepodległościowy trwał do października 1831 roku.

Po upadku powstania Rosja rozpoczęła represje: zlikwidowała polskie wojsko, resztki niezależnej polskiej administracji oraz wyższe szkolnictwo. Nałożyła kontrybucję i rozpoczęła budowę cytadeli, skąd wymierzone były w Warszawę rosyjskie armaty. Skutkiem powstania była też Wielka Emigracja. Do Polski nigdy nie wrócili liczni arystokraci, oficerowie, żołnierze, artyści - w tym Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 roku, w Wojsku Polskim jest obchodzony Dzień Podchorążego.


IAR/ho

W Cytadeli Warszawskiej uczczono 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

21.01.2022 16:47
Wieńce w Galerii Rządu Narodowego 1863 roku i w celi Romualda Traugutta złożyli przedstawiciele rządu, władz muzeum, urzędu marszałkowskiego, miasta oraz organizacje społeczne.

Wystawa w Łazienkach Królewskich i interaktywna mapa miejsc powstańczych

20.01.2023 15:55
Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowała specjalną ekspozycję, a Federacja Patriotyczna - internetową bazę powstancystyczniowi.pl.

Po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20.06.2023 14:24
Święto ustanowione przez Sejm w 2022 roku honoruje uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919-1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

102 lata temu zakończyło się III powstanie śląskie

05.07.2023 14:39
Podobnie jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, a jego skutkiem był nowy podział Śląska - Polska otrzymała jedną trzecią spornego obszaru.