Polskie Radio
Section05
powstania śląskie

Muzyka tożsamości. Wojtek Ciuraj o "Tryptyku śląskim"

Wojtek Ciuraj jest muzykiem i gra w zespole Walfad. Jest też historykiem judaistą i Ślązakiem. Jest twórcą "Tryptyku śląskiego", a do współpracy zaprosił artystów z tego regionu. - Chciałem, żeby każdy mógł posłuchać "Tryptyku śląskiego" i znaleźć w nim coś, co go wzrusza i w jakiś sposób dotyka - mówi artysta w Czwórce.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alternatywa MUZYKA powstania śląskie Adam Smolarek Święto Niepodległości Śląsk

Czas terroru. Polityka eksterminacyjna III Rzeszy

Po zajęciu ziem polskich we wrześniu 1939 roku rozpoczęto masowe prześladowania ludności polskiej. Egzekucje, więzienia, łapanki i transporty do obozów wiązały się ze śmiercią niezliczonych ofiar. Intelligenzaktion czy akcja AB miały na celu wyeliminowanie polskich elit państwowych między innymi nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Bez Przedawnienia okupacja niemiecka powstanie wielkopolskie powstania śląskie Niemcy III Rzesza Heinrich Himmler Auschwitz

"Dowiodły wierności Polsce". Dr Jabłonka o powstaniach śląskich

Pamiętajmy, że Śląsk odpadł od Korony Polskiej za czasów Kazimierza Wielkiego. W czasie Wiosny Ludów okazało się, że na Śląsku jest ogromna populacja mówiąca językiem polskim, a co ważniejsze, zachowująca świadomość polskości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka, historyk i dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski powstania śląskie

"Wzmocnienie gospodarcze kraju". Sto lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski

Sto lat temu wojska polskie, po rozstrzygnięciach granicznych, wkroczyły na Górny Śląsk. - Pamięć o powstańcach i powstaniach śląskich, tu na Śląsku jest żywa. Jest też przedmiotem dumy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach. O powrocie uprzemysłowionej części Górnego Śląska do Polski zadecydowała m.in. determinacja Wojciecha Korfantego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Górny Śląsk powstania śląskie IPN Wojciech Korfanty

Kolarski o Narodowym Dniu Powstań Śląskich: była zgoda, że takie święto jest potrzebne

W setną rocznicę wkroczenia polskich wojsk na Górny Śląsk, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Inicjatywa ta zdobyła szerokie poparcie polityczne. - Krzepiącą konstatacją jest fakt, że w Sejmie była zgoda co do faktu, że takie święto jest potrzebne - uważa Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Wojciech Kolarski powstania śląskie historia Polski niepodległość

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Prezydent Duda: ustanowione dla kolejnych pokoleń młodzieży

W Katowicach prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i czcić pamięć ich bohaterskich uczestników, będzie obchodzone 20 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone Kresy NAUKA Waszyngton powstania śląskie

Premier w Katowicach: Polska nie mogłaby istnieć bez Śląska

Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, a trudniej tę, która jest w oblężeniu, powstańcy śląscy niezależnie od wszystkiego postawili na Polskę. Polska nie mogłaby istnieć bez Śląska - mówił w Katowicach na otwarciu wystawy "Powstania śląskie" w środę premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Mateusz Morawiecki regiony śląskie Katowice historia Polski powstania śląskie