Redakcja Polska

90 lat temu zmarł Józef Piłsudski. Legenda i cień marszałka

12.05.2025 11:00
12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski – ojciec polskiej niepodległości, twórca Legionów, Naczelnik Państwa i budowniczy II Rzeczypospolitej. Pozostawił po sobie dziedzictwo pełne sprzeczności: dla jednych był bohaterem narodowym i wizjonerem, dla innych – autokratą i pogromcą demokracji. W 90. rocznicę jego śmierci warto przypomnieć tę wielowymiarową postać, która ukształtowała oblicze XX-wiecznej Polski.
Audio
  • 90 lat temu zmarł Józef Piłsudski - relacja Ewy Plisieckiej (posłuchaj)
Józef Piłsudski na Kasztance przyjmuje defiladę Wojska Polskiego na placu Saskim. Warszawa, 11 listopada 1926 r.
Józef Piłsudski na Kasztance przyjmuje defiladę Wojska Polskiego na placu Saskim. Warszawa, 11 listopada 1926 r.NAC

Józef Piłsudski już za życia był postacią legendarną. Uczestnik działalności niepodległościowej, zesłaniec caratu, założyciel Polskiej Partii Socjalistycznej. Wybuch I wojny światowej był dla niego okazją do walki o odbudowę Polski – postawił na sojusz z Niemcami i Austro-Węgrami, ale gdy zorientował się, że traktują Polaków jedynie jako mięso armatnie, odmówił współpracy. Trafił do więzienia w Magdeburgu.


11 listopada w okresie międzywojennym nie był świętem wszystkich Polaków - to był dzień upamiętniający przekazanie władzy Piłsudskiemu i świętowali to zwolennicy Piłsudskiego 11 listopada w okresie międzywojennym nie był świętem wszystkich Polaków - to był dzień upamiętniający przekazanie władzy Piłsudskiemu i świętowali to zwolennicy Piłsudskiego

W listopadzie 1918 roku, uwolniony z internowania, powrócił do Warszawy specjalnym pociągiem. Zyskał ogromne poparcie społeczne i wojskowe. Jako Naczelnik Państwa przejął władzę, kierując krajem w decydujących momentach kształtowania się jego granic i struktur.

Droga do autorytaryzmu

Po krótkim wycofaniu się z życia politycznego, Piłsudski wrócił w 1926 roku z zamachem majowym. W ciągu kilku dni przejął realną władzę w państwie, choć oficjalnie unikał formalnych tytułów. Przez kolejne lata rządził za pośrednictwem oddanych sobie polityków i wojskowych. Słynął z ostrego języka i lekceważenia przeciwników. O Konstytucji mówił: "To nie konstytucja, to konstytuta – jak prostytuta".

Zamach majowy wprowadził system, który przetrwał aż do wybuchu II wojny światowej. Jego następcy, z Rydzem-Śmigłym na czele, zostali później oskarżeni o brak przygotowań na wojnę, jednak mit Piłsudskiego trwał nadal – wzmocniony niechęcią wielu Polaków do narzuconego komunistycznego systemu po 1945 roku.

Człowiek sprzeczności

Józef Piłsudski to postać pełna kontrastów. Budował państwo, ale ignorował demokrację. Gardził parlamentaryzmem, choć był symbolem walki o wolność. Potrafił pomóc, ale też zniszczyć. Jego wypowiedzi były zarówno wzniosłe – "kto nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien przyszłości" – jak i skrajnie brutalne.

Nie wszyscy pamiętają, że w 1930 roku kazał uwięzić liderów opozycji w twierdzy w Brześciu, ale też że wykreślił z tej listy swojego dawnego towarzysza Kazimierza Pużaka, nie chcąc "zamknąć więźnia Szlisselburga w twierdzy".

Choroba i śmierć Marszałka

W ostatnich miesiącach życia Piłsudski wyraźnie podupadał na zdrowiu. Cierpiał na bóle, opuchliznę, bezsenność. Zastosował modną wówczas głodówkę leczniczą, która nie przyniosła poprawy. Dopiero w kwietniu 1935 roku zgodził się na badanie przez wiedeńskiego specjalistę. Diagnoza: nieoperacyjny nowotwór wątroby.


Prezydent RP Ignacy Mościcki (3. z prawej) przy sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Stoją od lewej za prezydentem RP: major Zygmunt Gużewski, ks. prałat Jan Humpola, szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP Stanisław Świeżawski, zastępca szefa Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP mjr Władysław Krawczyk, ks. prałat S Prezydent RP Ignacy Mościcki (3. z prawej) przy sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Stoją od lewej za prezydentem RP: major Zygmunt Gużewski, ks. prałat Jan Humpola, szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP Stanisław Świeżawski, zastępca szefa Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP mjr Władysław Krawczyk, ks. prałat S

12 maja 1935 roku, o godzinie 8:45, Józef Piłsudski zmarł w Belwederze. W ostatnich chwilach towarzyszyła mu rodzina, oficerowie i kapelan. Jego ciało spoczywało na katafalku w purpurowej sali, w mundurze z odznaczeniami, z obrazkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej w dłoniach. Jego serce – zgodnie z wolą – trafiło do Wilna.

Pogrzeb i spuścizna

Uroczystości pogrzebowe trwały kilka dni. Tłumy żegnały Marszałka w katedrze św. Jana. W relacjach świadków pojawiały się porównania do żałoby narodowej, jakiej Polska nie znała od czasów rozbiorów. Jak pisał Stanisław Cat-Mackiewicz: "W dniu jego pogrzebu strach i zalęknienie, co stanie się teraz z Polską, kiedy Jego zabrakło, przeleciał od Bałtyku po Karpaty".

Józef Piłsudski pozostaje postacią, która dzieli i fascynuje. Jego dziedzictwo wciąż budzi emocje, spory i refleksje nad tym, czym jest odpowiedzialność za państwo. 90 lat po śmierci Marszałka nadal próbujemy zrozumieć, kim był naprawdę – i jaką cenę Polska zapłaciła za jego rządy.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski Józef Piłsudski

Warszawa świętowała 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

28.04.2025 16:45
Parada historyczna, koncert gwiazd polskiej muzyki i największy w Polsce pokaz dronów. W niedziele  w Warszawie odbędą się ogólnopolskie obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski.

80. lat od marszu śmierci z Ravensbrück. Na Powązkach oddano hołd pomordowanym w obozach

28.04.2025 18:28
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie przed Pomnikiem-Mauzoleum Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni. 30 kwietnia mija 80. rocznica oswobodzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

80 lat temu amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen

05.05.2025 17:00
80 lat temu, 5 maja 1945 roku, amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie zaanektowanej Austrii. Trzy dni wcześniej (2 maja) upadła stolica III Rzeszy - Berlin.