X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Z potrzeby serca. Włoskie życie Polek

08.03.2021 11:00
Męża Włocha poznałam w Polsce. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Miłość, która wyprowadziła mnie w nieznane. Zdecydowałam, że wyemigruje do jego ojczyzny. Na początku było mi bardzo ciężko, nowa kultura, styl życia codziennego. Miłość do Włoch wzrastała mozolnie. Aż zrozumiałam, że nie mogę porównywać Polski i Włoch. Jestem Polką, która wyszła za Włocha. I tak już będzie. Wolniejsze, spokojniejsze życie w końcu i mnie urzekło. Jednak tęsknota za polską rodziną pozostała – wspomina Renata Pawłowska, założycielka bloga Kalejdoskop Renaty.
Audio
  • O włoskim życiu Polek z Renatą Pawłowską, założycielka bloga „Kalejdoskop Renaty” rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Renata Pawłowska, założycielka bloga Kalejdoskop Renaty o włoskim życiu Polki.
Renata Pawłowska, założycielka bloga „Kalejdoskop Renaty” o włoskim życiu Polki.Foto: arch. prywatne B. Pawłowskiej

Gość audycji „Kierunek: Polska” wyjaśnia, że Polki do Włoch przyjeżdżają z różnych powodów: za mężczyzną, z miłości do włoskiej kultury czy kuchni, za pracą. „Inaczej podchodzi się do emigracji, gdy człowiek wie, co go czeka. Wyjechałam za mężem i miałam w nim oparcie. Stałam się częścią jego rodziny. A niektórzy chcieliby rzucić wszystko i przyjechać do wymarzonego kraju, nie biorąc pod uwagę konsekwencji tego wyboru i zmiany w życiu jaką taka decyzja powoduje. Należy pamiętać, że życie na emigracji nie jest łatwe. Trzeba nauczyć się języka, znaleźć pracę, przyjaciół. I zawsze jest się trochę pomiędzy jednym a drugim krajem” - zaznacza Polka.

W wyniku pandemii i kryzysu gospodarczego wiele Polek we Włoszech straciło pracę, szczególnie opiekunki osób starszych. „Doszła troska o najbliższych i narastający strach przed tym, co będzie dalej. Sytuacja ma północy Włochy przez wiele tygodni pogarszała się. Polki zaczęły wracać do kraju. Żeby być bliżej rodziny, rodziców, być u siebie. Dziś to się zmienia, część Polek znów szuka pracy na terenie Włoch” - przybliża Renata Pawłowska.

Autorka przyznaje, że założyła bloga, bo chciała pokazać swoje Włochy od kuchni „Na początku opracowywałam teksty w dwóch językach ale brakowała mi czasu. Zostałam przy języku ojczystym aby móc się nim posługiwać na emigracji. Pisząc o włoskim życiu Polki poznałam wielu Polaków mieszkających na całym świecie. Wiem również, że Włosi tłumaczą sobie moje teksty, a zwłaszcza przepisy kulinarne, na włoski” - podkreśla blogerka.

O włoskim życiu Polek z Renatą Pawłowską, założycielka bloga „Kalejdoskop Renaty” rozmawiała Małgorzata Frydrych.