X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rodzina podzielona emigracją. „Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe”

26.04.2021 19:07
Zanim małżonkowie podejmą decyzję o wyjeździe za pracą jednego z rodziców, warto rozważyć czy sytuacja materialna jest wystarczającą podstawą do tak daleko idącej zmiany w funkcjonowaniu rodziny. Podnoszenie statusu materialnego pozornie jest atrakcyjne ale można stracić zdecydowanie więcej. Bo żadna rzecz ani kwota na koncie nie zastąpi dziecku domu i obecności rodzica.
Audio
  • Z profesor Marią Ryś, psycholog rodziny z Instytutu Psychologii UKSW o wyzwaniach i zagrożeniach dla rodziny wynikających z emigracji jednego z małżonków rozmawiała Małgorzata Frydrych.
zdjęcie ilustracyjne, fundament w rodzinie
zdjęcie ilustracyjne, fundament w rodzinieFoto: Anemone123 z Pixabay

Ogromne znaczenie ma kto wyjeżdża za granicę: matka czy ojciec. Nie bez znaczenia jest również kto zostaje, zwłaszcza jeśli domu są dzieci. Jeżeli w domu są nastoletni synowie, matce będzie trudno samodzielnie ogarnąć dom i ich wychowanie. Tym bardziej, że często na jej barkach jest jeszcze opieka nad starzejącymi się rodzicami. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce, jeśli emigruje matka a w domu zostaje córka z ojcem” - przybliża sytuację rodzin podzielonych emigracją zarobkową profesor Maria Ryś, psycholog rodziny z Instytutu Psychologii UKSW.

Ekspertka zwraca uwagę, że problemem jest nie tylko czas rozłąki ale również powrót z emigracji. „Rodzina przyzwyczaja się, że funkcjonuje w okrojonym składzie. Co więcej, nie bardzo chce przyznać się, że zastosowane rozwiązania z czasem nie sprawdziły się i w życiu domowym pojawiły się dysfunkcję. Rodzic, który pozostał w Polsce z dziećmi, często nie chcąc martwić zapracowanego małżonka, nie mówi mu całej prawdy. I wyobraźmy sobie zaskoczenie wracającego, kiedy odkrywa prawdę po kilku dniach przebywania w domu” - wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z profesor Marią Ryś, psycholog rodziny z Instytutu Psychologii UKSW o wyzwaniach i zagrożeniach dla rodziny wynikających z emigracji jednego z małżonków rozmawiała Małgorzata Frydrych.