X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Powrót z Holandii. „Chciałam, żeby moje dzieci mówiły swobodnie po polsku”

26.07.2021 15:00
„Zaniepokoiła mnie uwaga nauczycielki z holenderskiej szkoły, że nie powinnam mieszać dziecku w głowie, ucząc syna języka polskiego. Później ilekroć spotykałam dyrektorkę, podnosiła palec do góry i mówiła: proszę pamiętać, język niderlandzki! A ja chciałam, żeby moje dzieci posługiwały się także językiem ojczystym matki. To przesądziło o naszym powrocie do Polski” - wyjaśnia Agnieszka van der Plaat.
Audio
  • Z Agnieszką van der Plaat, o wyzwaniach edukacyjnych obcojęzycznych dzieci w holenderskiej szkole i o powrocie do Polski, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne: dzieci w szkole.
Zdjęcie ilustracyjne: dzieci w szkole.Foto: White77 z Pixabay

Nie planowałam emigracji. Poznałam męża, Holendra, wyjechałam za granicę. Urodziły się nam dzieci. Byliśmy zgodni z mężem, że jako małżeństwo mieszane, wychowamy dzieci w kulturze niderlandzkiej i polskiej. Okazało się jednak, że nasz domowy pomysł na rozwój synów, nie mieści się w holenderskim systemie edukacji. Tu dzieci nie należą do rodziców, są państwowe. Rodzice mają im zapewnić dom, jedzenie i potrzebne dobra materialne. Nie potrafiłam się z tym pogodzić więc zaczęliśmy rozmawiać o przeprowadzce do Polski” - wspomina Agnieszka van der Plaat.

Pierwsze pół roku po powrocie było trudne. Starszy syn trafił do polskiej szkoły w połowie roku. Szkoła zaproponowała nam dwie godziny wyrównawcze z języka polskiego z pedagogiem. Przez pierwszy semestr siedziałam z nim codziennie nad lekcjami, pracowaliśmy nad językiem polskim. Kolejny rok był łatwiejszy, syn już swobodnie dogadywał się z rówieśnikami i radził sobie z przyswajaniem materiału po polsku. Mimo edukacyjnych wyzwań, nigdy nie spotkaliśmy się w polskiej szkole z inwigilowaniem naszej rodziny. Syn uczy się równolegle języka niderlandzkiego i jest to przez nauczycieli odbierane jako atut”- przyznaje gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Agnieszką van der Plaat, o wyzwaniach edukacyjnych obcojęzycznych dzieci w holenderskiej szkole i o powrocie do Polski, rozmawiała Małgorzata Frydrych.