Polskie Radio
Section05
Niderlandy

Niderlandy wesprą wschodnią flankę NATO. Przekazały też Ukrainie sprzęt i uzbrojenie

Francja chce stworzyć nową misję wojskową w Rumunii wraz z Holandią, aby lepiej chronić południowo-wschodnią flankę NATO przed możliwą agresją Rosji. Paryż postrzega Holandię jako "strategicznego partnera", powiedział szef francuskich sił brojnych generał Thierry Burkhard w wywiadzie dla dziennika "NRC".  Z kolei rząd Holandii podjął w ubiegły piątek decyzję, iż zaopatrzy siły zbrojne Ukrainy m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min lądowych oraz morskich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Niderlandy Francja NATO

"Skuty w kajdanki w miejscu pracy". Podejrzany o zabójstwo partnerki próbował ukryć się za granicą

Policjanci zatrzymali w Niderlandach 53-letniego Mirosława Dz., podejrzanego o zabójstwo swojej partnerki pod koniec 2021 r. - Do ujęcia mężczyzny doszło dzięki działaniom dolnośląskiej policji i europejskiej sieci współpracy policyjnej ENFAST - wskazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja zabójstwo Niderlandy

"Nie tylko Bruegel i Rubens". Dzieła niderlandzkich mistrzów na Wawelu

- Jeżeli chodzi o niderlandzkie malarstwo XVI wieku to oczywiście nasuwa się skojarzenie z Bruegelem, XVII wiek to Rubens. Ale wtedy działa cała rzesza artystów, w cechu w Antwerpii zrzeszonych było 300 malarzy, co podobno dwukrotnie przekraczało liczbę piekarzy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy "Nie tylko Bruegel i Rubens".
Zobacz więcej na temat:  Wawel Niderlandy Jakub Kukla Dwójka malarstwo

Powrót z Holandii. „Chciałam, żeby moje dzieci mówiły swobodnie po polsku”

„Zaniepokoiła mnie uwaga nauczycielki z holenderskiej szkoły, że nie powinnam mieszać dziecku w głowie, ucząc syna języka polskiego. Później ilekroć spotykałam dyrektorkę, podnosiła palec do góry i mówiła: proszę pamiętać, język niderlandzki! A ja chciałam, żeby moje dzieci posługiwały się także językiem ojczystym matki. To przesądziło o naszym powrocie do Polski” - wyjaśnia Agnieszka van der Plaat.
Zobacz więcej na temat:  edukacja dzieci szkoła Holandia obcokrajowcy Niderlandy wychowanie POLSKA Małgorzata Frydrych

Złoty wiek Holandii. Dlaczego przypadał na siedemnaste stulecie?

Słynne wiatraki, kanały i luksusowe domy to symbole czasów złotego wieku w Holandii, który przypadał na siedemnaste stulecie. Rozwijały się wtedy nauka i kultura, a kraj stał się potęgą gospodarczą dzięki rozwojowi handlu i żeglugi - Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. To również okres, który zaznaczył się w sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Rembrandt Niderlandy Holandia SZTUKA wystawa

"Cywilizacja śmierci". Wiceminister Romanowski o wysokiej liczbie eutanazji w Niderlandach

W Niderlandach zanotowano w ubiegłym roku największą liczbę eutanazji od momentu zalegalizowania tego procederu - prawie 7 tysięcy. To o 9 proc. więcej niż w rok wcześniej. Informacje te zbierają Regionalne Komitety Przeglądu Eutanazji (RTE). - Cywilizacja śmierci - komentuje dla Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT śmierć eutanazja Niderlandy społeczeństwo Ministerstwo Sprawiedliwości

Dziennik "De Volkskrant": Huawei podsłuchiwał Holendrów, w tym premiera. Gazeta dotarła do tajnego raportu

Huawei był w stanie podsłuchiwać wszystkie rozmowy klientów holenderskiego operatora telefonii KPN, w tym samego premiera. Dziennik "De Volkskrant" ujawnił poufny raport wewnętrzny firmy Capgemini z 2010 r., z którego wynika, że chiński koncern podsłuchiwał klientów największej firmy telekomunikacyjnej w Holandii, w tym członków rządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA huawei telekomunikacja 5G Chiny telefony komórkowe smartfony Niderlandy