X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

„Dwie narodowości, jeden dom”. Małżeństwa mieszane w Polsce

09.10.2021 18:04
Miłość nie zna granic, kiedy jednak małżonek - obcokrajowiec decyduje się zamieszkać w ojczyźnie współmałżonka, wiąże się to z konkretnymi wyzwaniami. „Przede wszystkim wcześniej lub później uwydatni się bariera językowa. Należy też pamiętać, że większość obowiązków formalnych, urzędowych, a na początku również codziennych, jak zakupy w lokalnej piekarni, spadną na osobę, która posługuje się językiem kraju, w którym małżeństwo mieszane zdecydowało się zamieszkać” - wyjaśnia Karolina Mears.
Audio
  • Karolina Mars o życiu małżeństw mieszanych w polskiej codzienności opowiedziała Małgorzacie Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Inside Creative House

Karolina Mears wyszła za Anglika, który postanowi przeprowadzić się na stałe do Polski. „Mimo, że mój mąż do dziś prawie nie mówi po polsku, nigdy nie spotkaliśmy się z wykluczeniem społecznym z tego powodu. Najłatwiej oczywiście było w Warszawie, bo tam wiele osób mówi po angielsku. Kiedy wyprowadziliśmy się na wieś pod Warszawę, mąż musiał bardziej popracować nad podstawami języka polskiego ale zawsze jakoś się dogadał z miejscowymi a jego braki spotykały się ze zrozumieniem” - mówi Polka.

Po przeprowadzce na Dolny Śląsk, mąż pracuje zdalnie, a po pracy zawodowej pomaga ekipie przy remoncie domu. Tu na szczęście język polski nie jest niezbędny. Natomiast ja, znając język polski, ogarniam wszystkie formalności związane z tworzeniem siedliska i agroturystyki w miejscu, które wybraliśmy jako nasze na resztę życia. I tak już będzie pod tym dachem: dwie narodowości, jeden dom” - przyznaje gość audycji „Kierunek: Polska”.

Karolina Mears o życiu małżeństw mieszanych w polskiej codzienności opowiedziała Małgorzacie Frydrych.