X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polskie Boże Narodzenie w Meksyku i na Wyspach Owczych

24.12.2021 13:37
Boże Narodzenie to rodzinne święta, wypełnione miłością, bliskością i tradycyjnymi potrawami. Kiedy więc przy wspólnym stole spotykają się rodziny różnych narodowości, tworzą własną tradycję świąteczną, stanowiącą mieszankę kultur, zwyczajów i smaków. Zaglądamy do Meksyku i na Wyspy Owcze, by wraz z mieszkającymi tam Polkami, świętować narodzenie Dzieciątka Jezus.
Audio
  • O polskich świętach w mieszanych rodzinach Polek mieszkających za granicą, z Kingą Berdzik de Ortiz z Meksyku oraz Sabiną Poulsen z Wysp Owczych, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Wigilijny opłatek na stole.
Wigilijny opłatek na stole.Foto: Pixabay

Kinga Berdzik de Ortiz przyznaje, że okres przygotowania do Bożego Narodzenia w Meksyku rozpoczyna się 12 grudnia. „Święto Matki Bożej z Guadalupe to początek obrzędów „świąt grudniowych”. Od 16 grudnia odbywają się tzw. „posady”, czyli sąsiedzi, bliscy, znajomi odwiedzają się wzajemnie aby przypomnieć wędrówkę Maryi do Betlejem, jej poszukiwanie domu, gdzie mogłaby spokojnie i bezpiecznie urodzić Jezusa. Wieczorem są śpiewane pieśni, ludzie wędrują od domu do domu i proszą, jak Maryja, aby zostać przyjętym pod dach. 24 grudnia rodziny łączą się aby wspólnie gotować, wieczorem udać się na mszę i dopiero po powrocie do domu, rozpoczynają wspólne świętowanie” - przybliża inicjatorka projektu Polki na 7 kontynentach.

Na Wyspach Owczych, choć klimat bardziej północny i chłodniejszy, również panuje gorąca, świąteczna atmosfera. „Na naszym wigilijnym stole mieszają się potrawy polskie i farerskie. Dorsz zapiekany w białym winie, kaczka z pomarańczami, rodzynkami w czerwonym winie, ziemniaki karmelizowane, nasze polskie ziemniaki, zupa grzybowa, pierogi. A na deser polski sernik i pierniki babci Marylki, które są tak ładnie zdobione, że aż szkoda je jeść – śmieje się Sabina Poulsen. „Z farerskiej tradycji przejęliśmy jedzenie ryżu z wiśniami w gęstym sosie. W jeden porcji jest ukryty migdał. Kto go znajdzie, oczywiście nie może zdradzić tego po sobie, dopóki wszyscy nie zjedzą, dostaje dodatkową porcję” - opowiada autorka bloga Wyspy Owcze FO.

O polskich świętach w mieszanych rodzinach Polek mieszkających za granicą, z Kingą Berdzik de Ortiz z Meksyku oraz Sabiną Poulsen z Wysp Owczych, rozmawiała Małgorzata Frydrych.