X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Łucja Lenartowicz: Polska dla uchodźców z Ukrainy to bezpieczna przystań

16.05.2022 21:29
Łucja Lenartowicz pomaga uchodźcom na Dworcu Centralnym w znalezieni dachu nad głową i pracy. „Moja historia wsparcia dla uchodźców z Ukrainy zaczęła się tuż po wybuchu wojny. Wyruszyłam na Dworzec Centralny, całkiem sama i przeżyłam szok. Skala nieszczęścia była ogromna. Jednego dnia, przez jedenaście godzin udało się mi rozlokować osiemnaście rodzin” - wspomina.
Audio
  • O pomaganiu uchodźcom z Ukrainy na Dworcu Centralnym w Warszawie i w organizacji codziennego życiu w Polsce z Łucją Lenartowicz rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Do Polski uciekają przed wojną przede wszystkim kobiety z dziećmi i seniorzy.
Do Polski uciekają przed wojną przede wszystkim kobiety z dziećmi i seniorzy.PAP/Darek Delmanowicz

Przed każdą wyprawą na dworzec dodawałam na polskich grupach wsparcia dla uchodźców z Ukrainy prośbę o zgłoszenia domów, mieszkań dla nich. Przychodziło nawet osiemdziesiąt zaproszeń dziennie. Skupiłam się na pomocy rodzinom ze zwierzętami, bo im było zdecydowanie trudniej znaleźć schronienie z dodatkowym członkiem rodziny. Odzew był niesamowity. Ukraińcy korzystają z gościny Polaków, są bardzo zadowoleni i wdzięczni” - wyjaśnia Łucja Lenartowicz.

Najczęściej przyjeżdżają matki z dziećmi, druga grupa to seniorzy. Jednak byli też uchodźcy dla mnie wyjątkowi. Pomagałam w ustanowieniu opiekuna prawnego i znalezieniu rodzin dla nastolatek, które do Polski dotarły bez opieki. Piętnastolatka przyjechała z Mariupola, jako niepełnoletnią chciano ją odesłać na Ukrainę a ona nie miała do kogo wracać. Każda historia jest inna, nad każdą osobą trzeba się pochylić indywidualnie” - mówi gość audycji „Kierunek: Polska”.

O pomaganiu uchodźcom z Ukrainy na Dworcu Centralnym w Warszawie i w organizacji codziennego życiu w Polsce z Łucją Lenartowicz rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.