Redakcja Polska

Bartosz Lisowski z Liverpoolu z tytułem Osobowość Polonijna Roku 2022

30.11.2022 15:39
Gdy rok temu okazało się, że w 450-tysięcznym Liverpoolu, w którym mieszka 20 tysięcy Polaków, nie ma nikogo, kto prowadziłby systemowe wsparcie dla potrzebujących rodaków Bartosz Lisowski wyszukuje mieszkających w mieście najbardziej przedsiębiorczych Polaków i wraz z nimi zakłada stowarzyszenie Polskie Merseyside. Od pierwszego dnia zaczyna ono organizować profesjonalne i darmowe wsparcie prawników i księgowych dla potrzebujących. Doraźna akcja przeradza się w stałe dyżury, a inicjatywa zaczyna się błyskawicznie rozwijać. Po roku działa już jako pełnowymiarowy projekt.
Audio
  • Z Bartoszem Lisowskim, Polakiem mieszkającym w Liverpoolu, tegorocznym laureatem Konkursu Osobowość Polonijna Roku rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Siedziba stowarzyszenia Polskie Merseyside w Liverpoolu.
Siedziba stowarzyszenia Polskie Merseyside w Liverpoolu.Foto: Bartosz Lisowski

- Zaczęliśmy od treningów piłkarskich dla dzieci. Rozmawiając z rodzicami dowiedziałem się o problemach dnia codziennego z jakimi mierzą się na emigracji. Wiele spraw komplikuje różna mentalność Polaków i Anglików. Co dla jednych stanowi wyzwanie, dla drugich nie stanowi problemu. Sporo jest spraw prawnych czy księgowych. Czasem wystarczy dobry tłumacz, żeby dwie strony się dogadały. Niekiedy trzeba przeprowadzić całe postępowanie, skompletować dokumenty, wejść w rolę mediatora między stronami – mówi Bartosz Lisowski.

- Ważnym aspektem naszej działalności jest integracja Polaków ze społecznością lokalną, regionalną. Zależy nam aby nasi rodacy włączali się w miejscowe aktywności, organizację czy akcje społeczne. Budują w ten sposób sieć kontaktów, dzięki którym mogą zdobyć lepszą pracę. Lepsza praca to wyższe zarobki, co z kolei przekłada się na wyższy standard życia. Polepszamy codzienne życie Polaków, kształtujemy pozytywny wizerunek rodaków na emigracji i co równie ważne, tworzymy realną wspólnotę polonijną. A to ma ogromne znaczenie, by nie być samemu z różnymi życiowymi sytuacjami – mówi gość audycji Kierunek: Polska.

Z Bartoszem Lisowskim, Polakiem mieszkającym w Liverpoolu, tegorocznym laureatem Konkursu Osobowość Polonijna Roku rozmawiała Małgorzata Frydrych.