Redakcja Polska

"Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt". Wyjątkowa wystawa w Wilnie

19.10.2019 10:40
Ponad 350 eksponatów z siedmiu krajów składa się na otwartą w Wilnie wystawę "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt". Większość z nich do litewskiej stolicy przyjechała z Polski. Radziwiłłowie byli jednym z najbogatszych i najbardziej znanych rodów magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Audio
  • W magazynie m.in. o wyborach parlamentarnych w Polsce i za granicą, 41. rocznicy wyboru Papieża-Polaka i Festiwalu Filmowym EMIGRA [posłuchaj]
Otwarcie wystawy Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt w Wilnie
Otwarcie wystawy "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt" w WilnieFoto: Roman Niedźwiecki/zw.lt

W magazynie "Widziane z Polski"  informujemy o wynikach wyborów parlamentarnych w Polsce i za granicą. W tegorocznych wyborach parlamentarnych został pobity rekord frekwencji. Do urn poszło ponad 18 milionów 687 tysięcy wyborców, frekwencja wyniosła 61,74 procent. 

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 235 mandatów; Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat. W wyborach do Senatu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 48 mandatów, tracąc większość z poprzedniej kadencji. W Senacie znajdzie się 43 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, trzech Polskiego Stronnictwa Ludowego i dwóch Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ponadto w Senacie zasiądzie czterech przedstawicieli komitetów wyborczych wyborców.

W 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyłły na Stolicę Piotrową przypominamy spuściznę Papieża-Polaka.

Konklawe kardynalskie wybrało Karola Wojtyłę, arcybiskupa i metropolitę krakowskiego, na papieża 16 października 1978 roku. Przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 1542 roku - od ponad 450 lat - biskupem Rzymu spoza Włoch. 26-letni pontyfikat Jana Pawła II był jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła. Wywarł wielki wpływ na losy Kościoła, miał też znaczenie dla historii świata. Wybór Jana Pawła II na Stolicę Piotrową został entuzjastycznie przyjęty przez Polaków, ale niechętnie przez władze PRL i innych państw bloku wschodniego. Przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej. Jego słynne wezwanie wygłoszone w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "Niech przyjdzie Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi..." jest uważane za początek upadku komunizmu w Polsce. Podstawą nauczania Jana Pawła II były postanowienia Soboru Watykańskiego II.  Papież- Polak zasłynął z licznych podnóży apostolskich. Odbył 104 podróże, odwiedzając 129 krajów. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, 1 maja 2011 roku, a kanonizowany 27 kwietnia 2014 przez papieża Franciszka.

Już 24 października w Warszawie wystartuje 7. edycja Festiwalu Filmowego EMIGRA, prezentującego filmy o Polakach za granicą oraz zrealizowane przez naszych rodaków, którzy mieszkają poza krajem. Do 27 października, w Mazowieckim Instytucie Kultury, w Domu Spotkań z Historią i w Klubokawiarni „Pożyteczna” na Nowym Świecie odbędą się pokazy filmów, które będą walczyć o Nagrody Złotej, Srebrnej i Miedzianej EMIGRY 2019. Na konkurs wpłynęło ponad 40 obrazów z całego świata. Festiwal łączy pokazy filmowe ze spotkaniami literackimi i koncertami. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest polski twórca na emigracji. O szczegółach dyrektor Festiwalu EMIGRA, Agata Lewandowski, opowiedziała Ewie Plisieckiej.

Ponad 350 eksponatów z siedmiu krajów składa się na otwartą w Wilnie wystawę "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt". Większość z nich do litewskiej stolicy przyjechała z Polski.

Założyciel Fundacji Trzy Trąby, jeden z organizatorów wystawy i potomek rodu Radziwiłłów, Maciej Radziwiłł, podkreślił, że wystawa nie jest wyłącznie opowieścią o wielkiej historii kraju. Każdy zabytek pokazuje historię przedmiotów, które się układają w wielką układankę dziejową. Niektóre przedmioty zachowały się w rodzinie przez kilkaset lat, mimo tragicznych losów kraju i rodziny Radziwiłłów.

Według potomka rodu, Radziwiłłowie i Wilno – to jedność, ponieważ w tym mieście kiedyś się znajdowało 9 pałaców, należących do tego rodu. Przez 400 lat Radziwiłłowie sprawowali najważniejsze stanowiska w kraju – byli kanclerzami, hetmanami, wojewodami, kasztelanami. Radziwiłłowie byli jednym z najbogatszych i najbardziej znanych rodów magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego. Szczegóły w rozmowie Kamila Zalewski.

W cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypominamy postać Andrzeja Małkowskiego, żołnierza Legionów Polskich, propagatora skautingu na ziemiach polskich i wśród emigracji, jednego z twórców harcerstwa.

O wkładzie Andrzeja Małkowskiego we współczesne polskie harcerstwo, opowiada prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, harcmistrz i historyk harcerstwa, autor m.in. publikacji „Polskie związki skautowe i harcerskie 1909-1922”, współzałożyciel i przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.