X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wizyta marszałek Sejmu w USA. Rozmowy o bezpieczeństwie Europy i zagrożeniu ze strony Rosji

07.03.2020 09:00
Po wizycie w amerykańskim Kongresie marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyraziła przekonanie, że kwestie bezpieczeństwa Europy są dla priorytetem Stanów Zjednoczonych, niezależnie od tego kto rządzi w Waszyngtonie. W stolicy USA pani marszałek rozmawiała między innymi z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie marszałek Sejmu, Elżbiety Witek w USA, kryzysie migracyjnym na granicy turecko-greckiej oraz międzynarodowej konferencji "Katyń pro memoria". Naszym gościem jest dyrektor Iwona Kozłowska z MSZ [posłuchaj]
Marszałek Elżbieta Witek spotkała się z Nancy Pelosi
Marszałek Elżbieta Witek spotkała się z Nancy PelosiFoto: Sejm RP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w Stanach Zjednoczonych, podczas której odwiedziła Waszyngton i Nowy Jork. Głównym punktem wizyty były rozmowy w Kongresie Stanów Zjednoczonych dotyczące bezpieczeństwa Europy i zagrożenia ze strony Rosji. Elżbieta Witek była też w Nowym Jorku, gdzie złożyła kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim, oraz wzięła udział w inauguracji nowego konsula generalnego Adriana Kubickiego. Przed odlotem do Polski z marszałek Elżbietą Witek rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.

W audycji komentujemy także decyzję amerykańskiego rządu, który zaakceptował sprzedaż Polsce przeciwpancernych
pocisków Javelin. Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży tego uzbrojenia naszemu krajowi.

Mówimy również o kryzysie migracyjnym na granicy Grecji z Turcją. Z powodu decyzji Ankary o otwarciu granicy, w jej pobliżu koczuje kilkadziesiąt tysięcy osób. Premierzy Grupy Wyszehradzkiej w Pradze i unijni ministrowie spraw wewnętrznych w Brukseli, rozmawiali o tym, w jaki sposób Unia Europejska powinna odpowiedzieć na wydarzania na granicy Grecji z Turcją.

Kilka dni temu Turcja zdecydowała, że nie będzie zatrzymywała migrantów z Syrii, którzy chcą dostać się do Unii Europejskiej i na granicę grecko-turecką przywiozła autobusami 10 tysięcy uchodźców. Turecka policja wysłała tysiąc dodatkowych funkcjonariuszy, którzy mają pilnować, by uchodźcy nie zawrócili do Turcji. Unia Europejska potępia działania tureckie i obiecuje wsparcie dla Grecji.

Mija 80 lat od wydania tak zwanej "decyzji katyńskiej" - decyzji o fizycznej likwidacji polskich oficerów znajdujących się w sowieckiej niewoli. Z tej okazji w Warszawie zorganizowano międzynarodową konferencję „Katyń Pro Memoria”. Była na niej Ewa Plisiecka.

Podczas spotkania Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej uruchomiło portal "Katyń Pro Memoria". Portal w języku polskim, angielskim i rosyjskim pozwala odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, poznać sylwetki zamordowanych osób, posłuchać fragmentów pamiętników, listów. 

Naszym gościem jest Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

"Staramy się ogromny kapitał i ogromny potencjał jaki mamy w naszych rodakach żyjących poza granicami kraju wykorzystać ale wykorzystać obustronnie. Oczywiście dla realizacji naszych celów i zadań państwa polskiego, ale również wzajemnie. Staramy się wspierać Polonię i Polaków poza granicami kraju i dać im to co najlepsze, żeby stworzyć rodakom za granicą przede wszystkim warunki do trwania w polskości, do umacniania polskiej tożsamości, kultury, języka ojczystego" - mówi dyrektor Iwona Kozłowska. "Ten ogromny potencjał działa we dwie strony. Z jednej strony jest to dla nas ogromna szansa bo zyskujemy wspaniałych ambasadorów Polski i polskości w świecie, a dla Polonii jesteśmy oczywiście tą ojczyzną przodków. Polonia to przecież często trzecie, czwarte, piąte pokolenie. Jeżeli spojrzymy na przykład na Amerykę Południową to mówimy tu starej emigracji z XIX wieku. Polska jest dla nich bardzo często tym niespełnionym marzeniem, do której się dąży przez całe życie i w kolejnych pokoleniach powraca" - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.

W magazynie mówimy również o Festiwalu Frankofonii, którego ósma edycja w Polsce potrwa w Polsce do 6 kwietnia. W tym roku Festiwal jest okazją do świętowania wyjątkowej rocznicy: pięćdziesięciolecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. Program obfituje w wydarzenia i inicjatywy artystyczne mające na celu ukazanie niezwykłego bogactwa kultury z obszaru Frankofonii. Niezapomniana podróż po pięciu kontynentach odbywa się na wielu płaszczyznach: teatr, kino, muzyka, literatura, kulinaria i nauka. O tej ciekawej inicjatywie kulturalnej w rozmowie Marii Wieczorkiewicz.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiamy o nowych trendach językowych, wynikających ze zmian naszej obyczajowości i kultury.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.