X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Światowy wyścig po szczepionkę przeciwko COVID-19. Czy są szanse na sukces?

29.05.2020 12:14
Ponad 100 zespołów naukowców na całym świecie pracuje nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. W tym momencie istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe.
Audio
  • W magazynie m.in. o 80. rocznicy bitwy o Narvik, 72 rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, pracach nad szczepionką na COVID-19 [posłuchaj]
Prace nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2 trwają również w Tailandii. Tam testy przeprowadzane są obecnie na małpach. Fot. PAPEPADIEGO AZUBEL
Prace nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2 trwają również w Tailandii. Tam testy przeprowadzane są obecnie na małpach. Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBELPAP/EPA/DIEGO AZUBEL

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o 80. rocznicy bitwy o Narwik. 28 maja 1940 roku, wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port na północy Norwegii i ważny punkt przeładunku szwedzkiej rudy żelaza na niemieckie statki.

Przypominamy też o 72. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego. Rotmistrz Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W Wilnie litewscy europarlamentarzyści oraz polska ambasador na Litwie, Urszula Doroszewska, uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy budynku, w którym przed wojną mieszkał słynny Polak, zostały złożone kwiaty i wieńce.

O związkach Witolda Pileckiego z Wilnem i o znaczeniu tej postaci dla Litwy, Kamil Zalewski rozmawiał z jednym z uczestników tego wydarzenia, posłem litewskiego Sejmu, Emanuelisem Zingierisem.

Ponad 100 zespołów naukowców na całym świecie pracuje nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. W tym momencie istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe.

W wyścigu z czasem na czele wydaje się być  amerykańska firma Moderna Therapeutics, która poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych. Jednak eksperci szacują, że ze względu na długość badań oraz produkcję szczepionki na Covid-19 na ogromną skalę, nie będzie ona prawdopodobnie dostępna jeszcze przez wiele miesięcy. Przekazujemy szczegóły na ten temat.

Opowiadamy też o pomocy niesionej w czasach pandemii koronawirusa przez polskich misjonarzy.

Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna. Tematowi przyjrzał się Wojciech Cegielski.

Przenosimy się także do Kanady. Ryszard Piotrowski, z Radia Polonia w Toronto, o sytuacji epidemicznej w Kanadzie rozmawiał z Natalią Kusendovą, posłanką parlamentu regionalnego w Ontario.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Iwoną i Krzysztofem Wiśniewskimi, którzy powrócili wraz dziećmi, z emigracji w Irlandii.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.