X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Discover Poland". Ruszyła wielka akcja MSZ promująca Polskę

13.06.2020 09:00
Instytuty Polskie uruchamiają akcję "Discover Poland", która ma promować Polskę w mediach społecznościowych przy wsparciu konsulatów i ambasad. W ramach akcji publikowane będą - jak poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ - wpisy z wielu dziedzin tematycznych, w tym kultury, historii czy kulinariów. - Chcemy zachęcić do poznania Polski i przyjazdu do Polski wtedy, kiedy będzie to możliwe - mówił.
Audio
  • W magazynie m.in. o wyborach prezydenckich za granicą, nowej wizji rozwoju NATO, Gali Konkursu Teraz Polska, akcji MSZ Discover Polska i poszukiwaniu wraku ORP "Orzeł" [posłuchaj]
DiscoverPoland
#DiscoverPolandFoto: Twitter/MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wyborach prezydenckich w Polsce. Odbędą się one 28 czerwca w kraju i za granicą. W jaki sposób może wziąć w nich udział Polonia?  Przemysław Pawełek zapytał o to prof. Piotra Wawrzyka, sekretarza stanu w MSZ.

Mówimy również o przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego szef Jens Stoltenberg przedstawił swoją wizję rozwoju NATO na najbliższą dekadę. Szczegóły w relacji Katarzyny Semaan.

W naszej audycji także relacja z Gali Konkursu "Teraz Polska", która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W uroczystości wręczenia nagród laureatom 30. edycji Konkursu "Teraz Polska" wzięła  udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Kapituła konkursu wyróżniła 16 produktów, 9 usług i jedno innowacyjne rozwiązanie. Nagrodzono między innymi przedstawicieli sektorów budowlanego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego. Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano nagrodę firmie oferującej usługi w zakresie energii odnawialnej. Przewodniczący Kapituły Godła "Teraz Polska" prof. Michał Kleiber powiedział, że trzy czwarte polskich konsumentów identyfikuje symbol "Teraz Polska", którym mogą się posługiwać laureaci, jako znak najwyższej jakości. Podkreślał, że w trudnych czasach wychodzenia z pandemii koronawirusa, musimy wspierać polską przedsiębiorczość. Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

- Uruchomione zostały nowe strony 25 Instytutów Polskich na całym świecie pod adresem "instytutpolski.pl". Instytuty zainaugurowały też akcję "Discover Poland", która ma zachęcać do poznania kultury i historii Polski - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceszef MSZ podkreślił, że nowe strony internetowe Instytutów Polskich mają nową, ujednoliconą szatę graficzną i można je znaleźć pod wspólnym adresem "instytutpolski.pl/" - po ukośniku należy wpisać nazwę miasta, w którym Instytut działa. Strony internetowe są prowadzone w językach lokalnych. - Nie jest to więc tylko zmiana wizerunkowa czy kosmetyczna, tylko realne nowe źródło wiedzy o Polsce, Polakach, kulturze i historii, to wirtualna baza wiedzy o Polsce w wyjątkowym czasie - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk. 

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że "Discover Poland" to kolejna akcja po "Polonia4Neighbours" i "Poland at your home". Poinformował również, że obecnie w ramach akcji "Polonia4Neighbours" MSZ wspiera na całym świecie 150 inicjatyw. 

Branża turystyczna liczy, że Polacy spędzą wakacje w kraju. "Odpoczywaj w Polsce" - to hasło akcji promocyjnej Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Rozwoju. Przez najbliższe dwa miesiące w telewizji oraz w internecie będą pojawiać się materiały prezentujące miejsca ciekawe, a często nieznane turystom w Polsce. Akcja ma pomóc branży turystycznej, którą epidemia koronawirusa dotknęła szczególnie mocno.  Hotelarze, przewodnicy turystyczni, restauratorzy i lokalne muzea całą nadzieję pokładają w krajowej turystyce, która – mimo wciąż trwających obostrzeń - pozwoli im w te wakacje nadrobić straty. – Akcja „Odpoczywaj w Polsce” to szansa - podkreśla wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Jak zapowiada prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk, w spotach pojawią się informacje o różnych, często nieznanych szerzej atrakcjach w Polsce. Szczegóły w naszej audycji.

Mija 80 lat od ostatniego rejsu ORP "Orzeł". Z tej okazji rozpoczął się Narodowy Program Poszukiwania Wraku polskiego okrętu podwodnego. Włącza się do niego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, które wcześniej odnalazło m.in. wrak polskiego niszczyciela eskortowego ORP "Kujawiak" u wybrzeży Malty. Przemysław Pawełek rozmawiał na ten temat z Mariuszem Borowiakiem, prezesem Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

Autorem zamalowanego w Waszyngtonie pomnika Tadeusza Kościuszki, jest polski rzeźbiarz, Antoni Popiel, który stworzył również pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie. Dom lwowskiego artysty już nie istnieje. Została zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach ukraińskich miast. Taki los może spotkać inne budowle związane z polską kulturą we Lwowie i w Drohobyczu. Informacje na ten temat zebrał Wojciech Jankowski.

W naszym programie mówimy również o działalności Stowarzyszenia Caritas Polska, które niesie pomoc Jemenowi. – Od połowy 2019 roku Caritas Polska wraz z Polską Akcją Humanitarną wspiera funkcjonowanie przychodni we wsi Imran pod Adenem, która świadczy opiekę zdrowotną dla 6,5 tys. okolicznych mieszkańców. Przychodnia została częściowo zniszczona w walkach w 2015 roku i od tego czasu działała z przerwami, w bardzo ograniczonym zakresie. Dzięki polskim darczyńcom możliwe było zakupienie leków i sprzętu, dostarczana jest woda, a personel  medyczny otrzymuje wynagrodzenie – mówi Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.