X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Początek przemian ustrojowych. 40 lat temu powstał NSZZ "Solidarność"

30.08.2020 13:00
31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, dawniej imienia Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową z Mieczysławem Jagielskim na czele. Władze zgodziły się na realizację 21postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ "Solidarność", który został zarejestrowany 24 października.
Audio
  • W magazynie m.in. o sytuacji na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich, 40-leciu NSZZ "Solidarność", wspomnienie o Henryku Wujcu [posłuchaj]
Uroczystość otwarcia wystawy IPN Tu rodziła się Solidarność w Gdańsku
Uroczystość otwarcia wystawy IPN "Tu rodziła się Solidarność" w Gdańskugdansk.ipn.gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sytuacji powyborczej na Białorusi, gdzie trwają antyprezydenckie protesty, brutalnie tłumione przez milicję i OMON. Prezydent Aleksander Łukaszenka nie zmienia taktyki - nadal stawia na siłowe stłumienie demonstracji. Tak oceniają niezależni białoruscy komentatorzy. Opinie zebrała Katarzyna Semaan.

W audycji również rozmowa ze Swiatłaną Cichanauską, liderką opozycji na Białorusi, przebywającą obecnie na Litwie.

Litwini utworzyli żywy łańcuch do granicy z Białorusią. W ten sposób okazali wsparcie dla demonstrantów za swoją wschodnią granicą. Według organizatorów łańcuch utworzyło ponad 50 tysięcy osób. Jego początek miał miejsce na wileńskim placu Katedralnym, gdzie odśpiewano hymny Litwy i niepodległej Białorusi. W powietrze wzbił się też balon z napisem "Lithuania" i barwami biało-czerwono-białymi. Na całej długości łańcucha widać było flagi Litwy i niepodległej Białorusi. Nie brakowało też flag polskich, ponieważ na niektórych odcinkach stali również litewscy Polacy.

Żywy łańcuch ludzki liczył 32 kilometry i kończył się na granicy litewsko-białoruskiej w Miednikach Królewskich, gdzie po zakończeniu akcji odbył się specjalny koncert. W akcji wzięli też udział prezydent Gitanas Nauseda, byli przywódcy Litwy Valdas Adamkus i Dalia Grybauskaite. Za wsparcie podziękowała Swiatłana Cichanouska. "Białorusinów rozumiecie jak nikt inny, bo niedawno sami tego wszystkiego doświadczaliście. Mam nadzieję, że wkrótce stworzymy łańcuch nie solidarności, ale przyjaźni z wolną Białorusią" - oświadczyła w wystąpieniu telewizyjnym liderka białoruskiej opozycji. Wydarzenie obserwował nasz korespondent na Litwie, Kamil Zalewski.

W programie mówimy też o 40-leciu NSZZ "Solidarność". 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, dawniej imienia Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową z Mieczysławem Jagielskim na czele. Władze zgodziły się na realizację 21postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ "Solidarność", który został zarejestrowany 24 października.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował nowy portal internetowy, przygotowany na 40-lecie NSZZ "Solidarność". Znalazły się w nim niepublikowane dotąd dokumenty oraz wypowiedzi opozycjonistów związane z Sierpniem'80. Na inauguracji portalu był Michał Fedusio.

O fenomenie "Solidarności", największego na świecie związku zawodowego, Irina Zawisza rozmawia z Adamem Hlebowiczem, dyrektorem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Jednym z liderów "Solidarności" był zmarły niedawno Henryk Wujec. Miał 79 lat. Był działaczem opozycji demokratycznej w PRL, członkiem KOR, działaczem "Solidarności", więźniem politycznym, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji, wiceministrem rolnictwa w latach 2010-2015 i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. 

- Chcemy przede wszystkim dziękować Boga, za jego życie dla rodziny, ojczyzny, którego znakomitą część – prawie 60 lat poświecił, stając na przedzie tam, gdzie potrzebna była pomoc człowiekowi, gdzie była potrzeba działania dla dobra wspólnego. Wspominamy go jako człowieka prawego, który łączył ludzi i żegnamy, jako człowieka dobrego - powiedział podczas liturgii pogrzebowej kardynał Kazimierz Nycz.

Podczas uroczystości pogrzebowej odczytano również list, który do wdowy po Henryku Wujcu - Ludwiki Wujec skierował Dalajlama. "Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci pani męża. Będę o nim pamiętał w moich modlitwach i w tej smutnej chwili pragnę złożyć kondolencje pani oraz całej rodzinie" - napisał duchowy przywódca Tybetańczyków, podkreślając, że Wujec niezłomnie wspierał Tybetańczyków w ich walce o wolność i godność.

"Stał po stronie naszego narodu i robił, co mógł, by nagłaśniać i wspierać naszą sprawę" - podkreślił Dalajlama.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o języku młodzieżowym. Język młodych Polaków wyraźnie różni się od języka, jakim w młodości posługiwali się ich rodzice i dziadkowie. Co najbardziej kształtuje młodą polszczyznę? Czy to języki obce, czy raczej Internet i nowe technologie mają dziś największy wpływ na pojawianie się nowych słów? Naszym gościem jest Bartek Chaciński, dziennikarz tygodnika "Polityka", współpracownik Programu 2 Polskiego Radia, autor szeregu artykułów, a także słowników najmłodszej polszczyzny, członek Rady Języka Polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.