X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brutalna przemoc i represje. Unia Europejska zaniepokojona sytuacją na Białorusi

04.09.2020 18:18
106 europosłów, w tym 16. z Polski, podpisało się pod apelem o objęcie unijnymi sankcjami Aleksandra Łukaszenkę za fałszerstwa wyborcze i przemoc oraz represje wobec demonstrujących przeciwko niemu obywateli.
Audio
  • W magazynie m.in. o sytuacji na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich i europejskich sankcjach, bilans obchodów 40-lecia "Solidarności" oraz coraz bliżej do szczepionki na COVID-19 w USA [posłuchaj]
Protesty na Białorusi
Protesty na BiałorusiPAP/EPA/STRINGER

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o reakcji państw UE na sytuację na Białorusi, po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Kraje bałtyckie nałożyły sankcje na przedstawicieli białoruskich władz, którzy są odpowiedzialni za fałszerstwa wyborcze i brutalne tłumienie protestów. O szczegółach informuje z Wilna Kamil Zalewski.

Dokonujemy także bilansu obchodów 40-lecia zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Był to początek przemian ustrojowych w Polsce.

Wydarzenia sprzed 40-tu lat w Polsce były uważnie obserwowane również u najbliższych sąsiadów Polski. Odwaga i siła polskiego ruchu dawały nadzieję na reformy m.in. opozycji w Niemczech Wschodnich. Z drugiej strony przywódcy NRD obawiali się, że iskra z Polski roznieci podobny ruch za Odrą. O najnowszej wystawie pt. “Uczcie się polskiego” przygotowanej przez Komisarza Federalnego ds. Akt Służby Bezpieczeństwa byłej NRD, Joachim Ciecierski rozmawia z Andrzejem Kolińskim z Polskiego Instytutu w Düsseldorfie.

W audycji relacjonujemy również przebieg prac nad szczepionką na koronawirusa, prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. USA cały czas zmagają się z epidemią koronawirusa. Liczba infekcji przekroczyła tam 6 milionów a liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 190 tysięcy. Nadzieję na przezwyciężenie epidemii wiąże się ze szczepionką, która według rządu USA może wejść do dystrybucji już 1 listopada. Amerykanie obawiają się jednak, że decyzja o rozpoczęciu szczepień może być podyktowana względami politycznymi. Informacje na ten temat zebrał Marek Wałkuski.

W programie wracamy także do obchodów 100-lecia Bitwy pod Zadwórzem, określanej mianem Polskich Termopili. Na Ukrainie, w Zadwórzu w obwodzie lwowskim, uczczono pamięć bohaterów bitwy. Relację z uroczystości przygotował Eugeniusz Sało.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotykamy się z dr Szymonem Drobniakiem z UJ, przebywającym na stażu naukowym w Australii.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.