Redakcja Polska

Wspólna deklaracja prezydentów Polski i Ukrainy. Bilans wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie

18.10.2020 08:30
Bieżące relacje polityczne, bezpieczeństwo oraz kwestie historyczne znalazły się we wspólnej deklaracji, podpisanej w tym tygodniu w Kijowie przez prezydentów Polski i Ukrainy. Podpisana została też umowa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ze stroną ukraińską, która otworzy PGNiG drogę do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz spektakularnym zwycięstwie Igi Świątek w Paryżu [posłuchaj]
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości otwarcia polsko-ukraińskiego forum logistyczno-transportowego oraz podpisania Memorandum Porozumienia między portami Gdańsk i Odessa.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości otwarcia polsko-ukraińskiego forum logistyczno-transportowego oraz podpisania Memorandum Porozumienia między portami Gdańsk i Odessa.PAP/Leszek Szymański

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Bieżące relacje polityczne, bezpieczeństwo oraz kwestie historyczne znalazły się we wspólnej deklaracji, podpisanej w tym tygodniu w Kijowie przez prezydentów Polski i Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda mówił po rozmowach dwustronnych, że Polska stoi przy Ukrainie w kwestii przywrócenia międzynarodowo uznanych granic tego kraju.

Podpisana została też umowa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ze stroną ukraińską, która otworzy PGNiG drogę do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński jest zdania, że porozumienie daje ogromne możliwości obu państwom. "Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy" - powiedział prezes. "Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem" - dodał Jerzy Kwieciński.

Dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w obchodach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Relację przygotował Michał Fedusio.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu w Paryżu z szefami niemieckiej i francuskiej dyplomacji w ramach Trójkąta Weimarskiego stwierdził, że stanowiska państw dotyczące bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej są bardzo podobne Szef polskiego MSZ oraz ministrowie Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian rozmawiali między innymi o sytuacji na Białorusi, kryzysie związanym z pandemią i relacjach z Rosją. Więcej na ten temat Katarzyna Semaan.

Mówimy także o sukcesie młodej polskiej tenisistki Igi Świątek w turnieju Roland Garros w Paryżu. Iga Świątek triumfowała w wielkoszlemowym tenisowym turnieju French Open. Polka (53 WTA) w ostatnim meczu turnieju wygrała z Amerykanką Sofią Kenin (6 WTA) 6:4, 6:1. Dla 19-letniej Świątek to pierwszy wygrany turniej z cyklu WTA. Iga Świątek jest pierwszym reprezentantem Polski, który zdobył tytuł wielkoszlemowy w grze pojedynczej. Do imprez wielkoszlemowych - najbardziej prestiżowych w tenisowym świecie - oprócz French Open zaliczane są też Australian Open, Wimbledon i US Open.Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

Polscy paleontolodzy odkryli fragment żuchwy z dwukorzeniowym zębem, należący do najstarszego na świecie prassaka. Zwierzę żyło ponad 215 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Grenlandii i przypominało wyglądem ryjówkę. Polacy swoje znalezisko opisali na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego „PNAS”. Z grupą odkrywców spotkała się Katarzyna Ingram.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Mirosławem Rajterem, który mieszka w Peru. Mirosław Rajter, mimo dzielących go od Polski kilometrów, sercem wciąż wraca do ojczyzny. Do Peru wyjechał z ekspedycją naukową. Zachwycił się krajem, ludźmi, kulturą. Został, zakochał się w Peruwiance, założył rodzinę. Przez czternaście lat stał się ambasadorem polskiego języka i kultury w Ameryce Południowej. Na spotkanie z nim zaprasza Małgorzta Frydrych.

W naszym programie audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o promocji języka polskiego na świecie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.