X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wspólna deklaracja prezydentów Polski i Ukrainy. Bilans wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie

18.10.2020 08:30
Bieżące relacje polityczne, bezpieczeństwo oraz kwestie historyczne znalazły się we wspólnej deklaracji, podpisanej w tym tygodniu w Kijowie przez prezydentów Polski i Ukrainy. Podpisana została też umowa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ze stroną ukraińską, która otworzy PGNiG drogę do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz spektakularnym zwycięstwie Igi Świątek w Paryżu [posłuchaj]
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości otwarcia polsko-ukraińskiego forum logistyczno-transportowego oraz podpisania Memorandum Porozumienia między portami Gdańsk i Odessa.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas uroczystości otwarcia polsko-ukraińskiego forum logistyczno-transportowego oraz podpisania Memorandum Porozumienia między portami Gdańsk i Odessa.PAP/Leszek Szymański

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Bieżące relacje polityczne, bezpieczeństwo oraz kwestie historyczne znalazły się we wspólnej deklaracji, podpisanej w tym tygodniu w Kijowie przez prezydentów Polski i Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda mówił po rozmowach dwustronnych, że Polska stoi przy Ukrainie w kwestii przywrócenia międzynarodowo uznanych granic tego kraju.

Podpisana została też umowa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ze stroną ukraińską, która otworzy PGNiG drogę do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński jest zdania, że porozumienie daje ogromne możliwości obu państwom. "Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy" - powiedział prezes. "Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem" - dodał Jerzy Kwieciński.

Dzień wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w obchodach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. Relację przygotował Michał Fedusio.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu w Paryżu z szefami niemieckiej i francuskiej dyplomacji w ramach Trójkąta Weimarskiego stwierdził, że stanowiska państw dotyczące bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej są bardzo podobne Szef polskiego MSZ oraz ministrowie Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian rozmawiali między innymi o sytuacji na Białorusi, kryzysie związanym z pandemią i relacjach z Rosją. Więcej na ten temat Katarzyna Semaan.

Mówimy także o sukcesie młodej polskiej tenisistki Igi Świątek w turnieju Roland Garros w Paryżu. Iga Świątek triumfowała w wielkoszlemowym tenisowym turnieju French Open. Polka (53 WTA) w ostatnim meczu turnieju wygrała z Amerykanką Sofią Kenin (6 WTA) 6:4, 6:1. Dla 19-letniej Świątek to pierwszy wygrany turniej z cyklu WTA. Iga Świątek jest pierwszym reprezentantem Polski, który zdobył tytuł wielkoszlemowy w grze pojedynczej. Do imprez wielkoszlemowych - najbardziej prestiżowych w tenisowym świecie - oprócz French Open zaliczane są też Australian Open, Wimbledon i US Open.Tematem zajęła się Ewa Plisiecka.

Polscy paleontolodzy odkryli fragment żuchwy z dwukorzeniowym zębem, należący do najstarszego na świecie prassaka. Zwierzę żyło ponad 215 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Grenlandii i przypominało wyglądem ryjówkę. Polacy swoje znalezisko opisali na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego „PNAS”. Z grupą odkrywców spotkała się Katarzyna Ingram.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Mirosławem Rajterem, który mieszka w Peru. Mirosław Rajter, mimo dzielących go od Polski kilometrów, sercem wciąż wraca do ojczyzny. Do Peru wyjechał z ekspedycją naukową. Zachwycił się krajem, ludźmi, kulturą. Został, zakochał się w Peruwiance, założył rodzinę. Przez czternaście lat stał się ambasadorem polskiego języka i kultury w Ameryce Południowej. Na spotkanie z nim zaprasza Małgorzta Frydrych.

W naszym programie audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o promocji języka polskiego na świecie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.