Redakcja Polska

"Polacy mają gen solidarności". MSZ wznowił akcję #Polonia4Neigbours

24.10.2020 15:56
Polacy na całym świecie mają w sobie „gen solidarności” – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister zaapelował do wszystkich środowisk polonijnych na świecie o wznowienie aktywności społecznej w środowiskach lokalnych i w życiu publicznym kraju zamieszkania.
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie Inicjatywy Trójmorza, wizycie Swiatłany Cichanouskiej w Warszawie i wznowieniu akcji MSZ - Polonia dla sąsiadów [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZFoto: Polskie Radio

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Tallinie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. - Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w Unii Europejskiej znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy wciąż rośnie. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Mówimy też o wizycie w Warszawie Swiatłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opozycji. Z kandydatką na prezydenta Białorusi, w tegorocznych w tegorocznych wyborach spotkali się przedstawiciele polskich władz. Swiatłana Cichanouska gościła również na Uniwersytecie Warszawskim. Gdzie wzięła udział w inauguracji rządowego programu stypendialnego imienia Konstantego Kalinowskiego. Relację przygotował Michał Fedusio.

Informujemy również o wznowieniu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych akcji "Polonia dla sąsiadów".

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do dotychczasowych działań solidarnościowych Polonii, zaapelował o wznowienie akcji #Polonia4Neighbours w związku z drugą falą koronawirusa i w ramach działań mających na celu zapobieganie skutkom pandemii. Zadeklarował, że nasi rodacy za granicą mogą liczyć na współdziałanie z polskimi ambasadami i konsulatami. Zainicjowana w kwietniu akcja i aktywność naszych rodaków organizujących i zapewniających pomoc oraz wsparcie w związku z pandemią koronawirusa osobom i środowiskom poza granicami Polski potwierdziła ogromny potencjał działań społecznych w lokalnych środowiskach.

W naszym programie także rozmowa z Iwoną Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii. Symbolem wyjątkowej więzi łączącej oba kraje jest dla Iwony Kozłowskiej, nowej Ambasador RP w Szwajcarii, Muzeum Polskie w Rapperswilu, które 23 października obchodziło 150-lecie utworzenia.

- Oczekuję, że Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. Jest częścią wspólnej historii Polaków i Szwajcarów, którą powinniśmy uszanować i nakierować na przyszłość - powiedziała, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, szefowa polskiej misji dyplomatycznej w Bernie.

W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, w Żółkwi, na Ukrainie, jego pamięć uczczono podczas szeregu uroczystości. Polski Sejm ogłosił 2020 rok - rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Relację przygotował Eugeniusz Sało.

Mniej znane oblicze amerykańskiego kina będzie można zobaczyć w Warszawie i Wrocławiu. To za sprawą American Film Festival. Seanse są też dostępne online. Szczegóły w naszym magazynie.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o polskich szkołach na świecie i ich roli w nauczaniu i promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza  Halina Ostas.