Redakcja Polska

Bezpieczeństwo regionalne, współpraca w ramach Trójmorza i UE oraz sytuacja na Białorusi. Wizyta prezydenta w Wilnie

22.11.2020 10:00
Prezydent Andrzej Duda złożył dwudniową wizytę na Litwie. W Wilnie polski przywódca spotkał się z władzami kraju oraz wystąpił w litewskim parlamencie. Została też powołana Rada Prezydentów Polski i Litwy.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie, o misji statku kosmicznego SpaceX i 20. edycji akcji dobroczynnej "Szlachetna paczka" [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem NausedąTwitter/Gitanas Nauseda

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie, podczas której powołana została m.in. Rada Prezydentów Polski i Litwy. Rada Prezydentów ma być specjalnym ciałem doradczym, któremu będą przewodzić naprzemiennie obaj przywódcy.

- To będzie nowy format współpracy polsko-litewskiej, zacieśniający te relacje pomiędzy państwami i prezydentami - zaznaczył Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się również z odchodzącym premierem Sauliusem Skvernelisem i kandydatką na szefową nowego rządu Ingridą Šimonyt. W ubiegłym miesiącu na Litwie odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyła partia konserwatywna.

Prezydent wygłosił też przemówienie w litewskim parlamencie, w którym nawiązał do 500-lecia urodzin Zygmunta Augusta, postaci ważnej we wspólnej polsko-litewskiej historii.

Ważnym punktem wizyty było spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej, z którymi prezydent Andrzej Duda rozmawiał o problemach naszych rodaków, mieszkających na Litwie. O szczegółach na ten temat w relacji Kamila Zalewskiego.

W magazynie informujemy również o decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Polecił on redukcję amerykańskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanu. Do 15 stycznia w obu krajach ma pozostać po 2,5 tys. żołnierzy. Plan ten spotkał się z krytyką na Kapitolu. Informacje zebrała Katarzyna Semaan.

Amerykanie robią kolejny krok w kierunku podboju kosmosu. Start amerykańskiej rakiety kosmicznej Falcon 9 przesunięto z soboty na niedzielę ze względu na trudne warunki pogodowe. Rakieta z kapsułą Crew Dragon, wyprodukowaną przez spółkę SpaceX Elona Muska, wystartowała z NASA Kennedy Space Centrum w Cape Canaveral na Florydzie. Relację przygotował Przemysław Pawełek.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Magdalena Szychowską, która powróciła do Polski, wraz z rodziną, z emigracji w Wielkiej Brytanii. Rozmowę prowadziła Małgorzata Frydrych.

Dziesięć uczelni otrzyma łącznie prawie 20 mln złotych na umiędzynarodowienie szkół doktorskich. Pieniądze pochodzą z programu „STER” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Uczelnie wykorzystają środki na międzynarodowe studia doktoranckie, szkoły letnie i zagraniczne wyjazdy badawcze.

Z dr Grażyną Żebrowską, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej rozmawia Katarzyna Ingram.

W naszym programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o języku Polaków żyjących na rumuńskiej Bukowinie. Gościem audycji jest prof. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki PAN, współautorka książki o mowie polskiej na Bukowinie, autorka drugiej części tej publikacji zatytułowanej: „Ludzie i język”, w której badaczka dokonała m.in. nowatorskiej typologii gwar polskich na Bukowinie oraz zdiagnozowała przyczyny zachowania lub utraty ciągłości językowej w badanych miejscowościach na Bukowinie. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.