X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rok 2020 upłynął pod znakiem walki o demokrację na Białorusi

03.01.2021 10:00
Rozgłośnia "Radio Swaboda" przeprowadziła internetowy sondaż, który miał wskazać osoby i wydarzenie mijającego roku. Na pierwszym miejscu znalazły się wszystkie panie, które uczestniczyły w akcjach protestacyjnych kobiet. Na drugim miejscu Swiatłana Cichanouska, była opozycyjna kandydatka na prezydenta. Na trzecim miejscu słuchacze rozgłośni wybrali Ninę Bagińską. To 73-letnia emerytka, która na wszystkie wiece przychodzi z historyczną biało-czerwono-białą flagą.
Audio
  • W magazynie m.in. podsumowanie wydarzeń 2020 roku w Polsce, bilans protestów na Białorusi i 88. rocznica złamania kodu Enigmy przez polskich matematyków [posłuchaj]
Liderki białoruskiej opozycji po otrzymaniu Nagrody im. Sacharowa
Liderki białoruskiej opozycji po otrzymaniu Nagrody im. SacharowaPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy najważniejsze wydarzenia 2020 roku w Polsce. Polacy na długo zapamiętają miniony rok. Jak we wszystkich innych krajach, stał on pod znakiem pandemii koronawirusa. Miała ona wpływ na niemal każdy aspekt funkcjonowania społeczeństwa. Relację o przebiegu pandemii w Polsce i innych wydarzeniach tego ​roku w jej cieniu, przygotował Michał Fedusio.

Przypomnimy też genezę i przebieg protestów społecznych na Białorusi. Miniony rok upłynął w Europie pod znakiem walki o zmiany na Białorusi.

Niezależni białoruscy eksperci i media uważają, że mijający 2020 rok to rok kobiet. To one obudziły społeczeństwo i swoim przykładem zachęcały do walki o demokrację. Rozgłośnia "Radio Swaboda" przeprowadziła internetowy sondaż, który miał wskazać osoby i wydarzenie mijającego roku. Na pierwszym miejscu znalazły się wszystkie panie, które uczestniczyły w akcjach protestacyjnych kobiet. Na drugim miejscu Swiatłana Cichanouska, była opozycyjna kandydatka na prezydenta. Na trzecim miejscu słuchacze rozgłośni wybrali Ninę Bagińską. To 73-letnia emerytka, która na wszystkie wiece przychodzi z historyczną biało-czerwono-białą flagą. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Brytyjski parlament formalnie zgodził się na umowę brexitową wynegocjowaną przez premiera Borisa Johnsona. Nieco wcześniej podpisano umowę handlową między Wielką Brytanią a UE. Rozmawiamy o tym z dr Przemysławem Biskupem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

88 lat temu, polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali szyfr Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Rok później wspólnie zbudowali działającą kopię urządzenia. Dzięki sukcesowi polskich kryptologów druga wojna światowa została skrócona o dwa-trzy lata. Niemcy do końca wojny byli przekonani, że Enigmy nikt nie jest w stanie rozszyfrować.

Po przekazaniu szyfru Enigmy Brytyjczykom w ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park niedaleko Londynu pracowało ponad 10 tysięcy osób, które wykorzystywały informacje otrzymane od polskich matematyków.

Osiągnięcie Polaków w znacznym stopniu przyczyniło się do sukcesów militarnych aliantów, między innymi w bitwie o Anglię, walkach na Atlantyku i zwycięstwie pod Falaise we Francji. W 1940 roku złamano główny szyfr operacyjny Luftwaffe, a w 1943 - kod niemieckiej marynarki. Więcej na ten temat w naszym magazynie.

Naszym gościem jest Bernard Fruga, doradca biznesowy, publicysta i autor książek, który powrócił z emigracji w Szwajcarii do Polski. Rozmawiamy o noworocznych postanowieniach

Trudny rok funkcjonowania, w dobie pandemii, podsumowały władze krakowskiego muzeum na Wawelu. Przedstawiono również plany wystawiennicze placówki na kolejne 12 miesięcy. Więcej na ten temat
Michał Fedusio.

W naszym programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy leżącą na Białorusi Nieśwież.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.