X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

40-lecie Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego

20.02.2021 09:00
40 lat temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego.
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie, uchwale Senatu potępiającej skazanie Aleksieja Nawalnego oraz 40-leciu NZS [posłuchaj]
Strajk okupacyjny na Uniwersytecie Warszawskim w 1989 roku
Strajk okupacyjny na Uniwersytecie Warszawskim w 1989 rokuPAP/Jan Bogacz

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej, w 30-lecie powstania inicjatywy. - 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

W czasie szczytu V4 renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta trafiła do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Jej przekazanie było możliwe dzięki decyzji węgierskiego rządu i przychylności premiera Viktora Orbana. Więcej w relacji Katarzyny Semaan.

W programie także o uchwale Senatu potępiającej zesłanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego do łagru i tłumienie demokratycznych demonstracji w Rosji.

W związku ze skazaniem dziennikarek telewizji Biełsat prezydent Andrzej Duda wezwał władze Białorusi do zaprzestania represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim. Zaapelował też o amnestię dla obu skazanych.

Mówimy również o amerykańskim łaziku , który wylądował na Marsie. Pojazd z sukcesem pokonał ostatnią, ryzykowną fazę lądowania. Jest z nim kontakt - przesyła zarejestrowane zdjęcia na Ziemię.

Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca ubiegłego roku. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V. Po pokonaniu liczącej ponad 470 milionów kilometrów trasy pojazd wylądował w marsjańskim kraterze Jezero.

Perseverance to najbardziej zaawansowany technologicznie łazik agencji kosmicznej NASA. Jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, między innymi do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.

W kartce z kalendarza przypominamy 40-tą rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 40 lat temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego.

Dzień później podpisano Porozumienie Łódzkie, gwarantujące autonomię uczelniom w całym kraju i kończące najdłuższy okupacyjny strajk studencki w Europie. Protest trwał 29 dni, od 21 stycznia. Wzięło w nim udział około 10 tysięcy osób.

W akcji uczestniczyli między innymi studenci uniwersytetu i politechniki w Łodzi, Akademii Medycznej oraz łódzkiej filmówki. Później strajki solidarnościowe wybuchły na innych uczelniach, jak Uniwersytet Jagielloński czy Warszawski. Studentów wspierali nauczyciele akademiccy i pracownicy administracyjni.
Oprócz rejestracji NZS, domagano się między innymi, zniesienia przymusu nauczania języka rosyjskiego i przedmiotów indoktrynacyjnych, skrócenia służby wojskowej dla studentów, zniesienia cenzury w wydawnictwach oraz poszanowania autonomii szkół wyższych przez milicję i bezpiekę.
Strajk zakończył się sukcesem, 17 lutego 1981 roku władze uznały NZS, a następnego dnia podpisano porozumienie dotyczące pozostałych postulatów. Tematem zajął się Michał Fedusio.

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzimy Grodno na Białorusi.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.