X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Społeczność międzynarodowa i organizacje polonijne potępiają represje wobec Polaków na Białorusi

28.03.2021 09:00
- Jest bezprecedensowe, że obecne władze Białorusi aresztują przedstawicieli legalnie działających, polskich organizacji. Będziemy podejmowali kolejne kroki na arenie międzynarodowej. Nie zostawimy naszych rodaków samych - powiedział prezydent Andrzej Duda. Także Rada Polonii Świata oraz między innymi środowiska Polaków na Łotwie, Litwie i Ukrainie potępiają działania reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi oraz innych przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi.
Audio
  • W magazynie m.in. o odznaczeniu, przez prezydenta Andrzeja Dudę, Roberta Lewadowskiego, prześladowaniu Polaków na Białorusi oraz spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO [posłuchaj]
W geście solidarności z Polakami mieszkającymi na Białorusi na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona specjalna iluminacja
W geście solidarności z Polakami mieszkającymi na Białorusi na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona specjalna iluminacjaFoto: twitter.com/prezydentpl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o odznaczeniu Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przez prezydenta Andrzeja Dudę. Order został przyznany "za wybitne osiągnięcia sportowe i za promowanie Polski na arenie międzynarodowej". Więcej w relacji Michała Fedusio.

W programie także informujemy o prześladowaniu Polaków na Białorusi i reakcji polskich władz oraz Polonii na całym świecie. - Jest bezprecedensowe, że obecne władze Białorusi aresztują przedstawicieli legalnie działających, polskich organizacji. Będziemy podejmowali kolejne kroki na arenie międzynarodowej. Nie zostawimy naszych rodaków samych - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 - Jesteśmy zdeterminowani, by sprawę represji wobec Polaków na Białorusi poruszać na forum międzynarodowym. Po prostu nie możemy się zgodzić na to, co się dzieje z naszymi rodakami za wschodnią granicą - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Rada Polonii Świata oraz między innymi środowiska Polaków na Łotwie, Litwie i Ukrainie potępiają działania reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec Andżeliki Borys - prezes Związku Polaków na Białorusi oraz innych przedstawicieli polskiej mniejszości na Białorusi. Tę część programu przygotował Przemysław Pawełek.

W litewskim Sejmie odbyło się II Forum Kalinowskiego. W konferencji wzięli udział władze Litwy, przedstawiciele białoruskiej opozycji, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy Forum jednoznacznie potępili działania reżimu Aleksandra Łukaszenki na Białorusi. O szczegółach Kamil Zalewski.

Stany Zjednoczone nie wykluczają sankcji wobec niemieckich firm, które biorą udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Mówił o tym nowy amerykański sekretarz stanu Antony Blinken podczas rozmowy ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem. Do rozmowy polityków doszło w Brukseli podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Więcej na ten temat Katarzyna Semaan.

24 marca w Polsce był obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony w 2017 roku, a obchodzony jest w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za udzielenie schronienia ośmiu Żydom. Tematem zajął się Michał Fedusio.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotykamy się z Anitą Krause -Kibitlewską, która planuje powrót do Polski z Belgii. Na spotkanie z naszym gościem zaprasza Małgorzata Frydrych.

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Lwów i opowiadamy o historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.