X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ciekawa oferta dla polonijnej młodzieży. Ruszył program stypendialny Anders NAWA

04.04.2021 00:05
Program stypendialny dla Polonii im. Gen. Wł. Andersa to oferta skierowana do młodzieży polonijnej zainteresowanej podjęciem studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich na polskich uczelniach, w trybie stacjonarnym, w języku polskim. Ponadto studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym do studiów w Polsce (również na warunkach stypendialnych). Celem kursu przygotowawczego jest pogłębienie znajomości języka polskiego oraz wiedzy z przedmiotów kierunkowych związanych z tokiem przyszłych studiów.
Audio
  • W magazynie m.in. o programie NAWA im. gen. Wł. Andersa, dla polonijnej młodzieży, o duchowym wymiarze Wielkanocy i świątecznej kuchni [posłuchaj]
Na studentów czekają jeszcze wolne miejsca
Na studentów czekają jeszcze wolne miejscaGlow Images/East News

Dzisiejszy magazyn ma w dużej mierze świąteczny charakter. Przeżywamy bowiem radosny czas Świąt Wielkiej Nocy.

O duchowym i biblijnym wymiarze Wielkanocy z ks. Andrzejem Tuleją, biblistą, wykładowcą Papieskiego Wydziału Teologicznego, rozmawia Przemysław Goławski.

Świątecznym gościem programu jest Beata Gadomska, kurator wystawy „Arcydzieła z Watykanu” prezentowanej w Zamku Królewskim w Warszawie. Prezentacja siedmiu arcydzieł z Muzeów Watykańskich zamyka zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.  

Koncepcję ekspozycji oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Na wystawie – obok arcydzieł z Watykanu - zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu, które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.

W naszej audycji nie zabrakło także rozmów o wielkanocnych zwyczajach oraz świątecznej kuchni. O staropolskich tradycjach kulinarnych opowiada Lidia Lorek, badaczka dziejów polskiej kuchni.

Rozpoczynamy nasz program od dobrych wiadomości dla polonijnej młodzieży. Ruszył nowy program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Program stypendialny dla Polonii im. Gen. Wł. Andersa to oferta skierowana do młodzieży polonijnej zainteresowanej podjęciem studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich na polskich uczelniach, w trybie stacjonarnym, w języku polskim. Ponadto studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym do studiów w Polsce (również na warunkach stypendialnych). Celem kursu przygotowawczego jest pogłębienie znajomości języka polskiego oraz wiedzy z przedmiotów kierunkowych związanych z tokiem przyszłych studiów.

O udział w programie aplikować mogą osoby, które posiadają udokumentowane polskie pochodzenie lub Kartę Polaka. W tegorocznym naborze na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie mogą wziąć również osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski.

W magazynie zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z dr Grażyną Żebrowską, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W programie także audycja poświęcona polskiemu dziedzictwu na Kresach. W cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Kresach" odwiedzamy Lwów. Miasto zawsze odgrywało istotną rolę na politycznej, handlowej, kulturalnej i oświatowej mapie Galicji i Europy. Do dzisiaj zachowały się w nim ślady świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Polskie dziedzictwo Lwowa to także długa lista Polaków, którzy zapisali się w historii, a urodzili we Lwowie - pisarzy, poetów, malarzy, muzyków, polityków czy działaczy niepodległościowych. Można wśród nich wymienić takie osobistości jak Stefan Banach, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem, Marian Hemar, Henryk Arctowski, a i tak zaledwie otwierają oni długą listę wielkich lwowiaków.

Choć Lwów nie jest już w granicach Rzeczpospolitej, ale pamięć o polskim dziedzictwie zachowują Polacy, mieszkający we Lwowie, którzy o tę spuściznę dbają. Często przy wsparciu instytucji z Polski.

O znaczeniu dawnego Lwowa, o jego historii i polskich śladach w tym mieście, a także wyjątkowym postrzeganiu tego miasta przez każdego Polaka, mówią  Wojciech Konończuk i Piotr Kosiewski, autorzy raportu "Zagrożone dziedzictwo. Polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi", przygotowanego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.