Redakcja Polska

77. rocznica bitwy o Monte Cassino. Drugi Korpus Polski otworzył aliantom drogę na Rzym

15.05.2021 09:00
W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker" z udziałem Polaków przyniosła 18 maja zwycięstwo. Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym.
Audio
  • W magazynie m.in. o przygotowaniach do szczytu NATO, raporcie na temat pandemii i 77. rocznicy Bitwy o Monte Cassino [posłuchaj]
Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino
Polski Cmentarz Wojenny na Monte CassinoShutterstock/Brzostowska

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu online przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem oraz Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO.

Kraje wschodniej flanki NATO zaapelowały o przysłanie kolejnych oddziałów wojsk na wschód i południe Europy. Mówił o tym prezydent Rumunii Klaus Iohannis po zakończonym w Bukareszcie spotkaniu prezydentów państw flanki, nazywanym też “bukareszteńską dziewiątką”. Polskę w rozmowach reprezentował prezydent Andrzej Duda. W spotkaniu w Bukareszcie osobisty udział brali prezydenci Rumunii i Polski. Pozostali przywódcy łączyli się poprzez internet. Szczyt NATO w Brukseli zaplanowany jest na 14 czerwca. Według obecnych planów, wszyscy prezydenci mieliby osobiście pojawić się w Kwaterze Głównej Sojuszu. Więcej na ten temat w relacji  Wojciecha Cegielskiego

W programie także mówimy o prognozach gospodarczych Komisji Europejskiej dla Unii i Polski oraz o przygotowaniach naszego kraju do udziału w EXPO 2020 w Dubaju - największym wydarzeniu promocyjno-gospodarczym świata.

W nowym raporcie zatytułowanym "COVID-19: Niech to będzie ostatnia pandemia" niezależni eksperci nakreślili błędy popełnione przez kraje na początku 2020 roku. W raporcie zleconym przez WHO wskazują na opóźnienie w ogłoszeniu stanu wyjątkowego, brak nałożenia ograniczeń w podróżowaniu i cały "stracony miesiąc", kiedy kraje zaniedbały reakcję na ostrzeżenia. Informacje na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.

W kartce z kalendarza przypomnimy o 77. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker" z udziałem Polaków przyniosła 18 maja zwycięstwo. Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym.

Górskiego masywu broniły elitarna niemiecka 1. Dywizja Spadochronowa oraz pułki wysokogórskie. Od stycznia 1944 roku Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Dopiero czwarta faza walk - nazwana "Honker" lub "Diadem" - zakończyła się sukcesem. Był to sukces armii generała Władysława Andersa.

Uczestnikiem walk był Melchior Wańkowicz, pisarz, dziennikarz i reportażysta, który poświęcił tym wydarzeniom książkę "Bitwa o Monte Cassino". Od początku zdawał sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest walka o klasztorne wzgórze, które przez kilka miesięcy stanowiło niezdobytą redutę.

Walki o Monte Cassino były jednymi z najtrudniejszych w czasie II wojny światowej. Zginęło w nich 54 tysiące żołnierzy alianckich, w tym niemal tysiąc Polaków. 18 maja 1944 roku na ruinach benedyktyńskiego klasztoru na szczycie Monte Cassino załopotała biało-czerwona flaga. Tematem zajęła się Maria Wieczorkiewicz.

Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie we Francji. Premier Mateusz Morawiecki napisał, że Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse. "Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier na Twitterze. Zebraliśmy opinie na ten temat.

W naszym programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Pod koniec minionego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, odpowiadając na swoistą potrzebę chwili zorganizowała dodatkowy kurs języka polskiego online dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują podjęcie studiów, czy też pracy w Polsce. Zajęcia online  prowadzili wykładowcy z wyspecjalizowanych szkół nauczających polskiego jako obcego. Jego uczestnicy nie tylko wzmocnili swoje kompetencje językowe, ale także poznali lepiej polską kulturę, obyczaje i historię. Gośćmi programu są dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.