X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pałac Saski, jeden z symboli przedwojennej Warszawy, będzie odbudowany

10.07.2021 07:55
Podczas uroczystości na stołecznym placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda podkreślał, że planowana odbudowa to szczególna, prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy.
Audio
  • W magazynie m.in. o inicjatywie odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, wizycie ministra spraw zagranicznych na Litwie, udziale Polaków w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, obchodach 100-lecia III Powstania Śląskiego i wystawie Anny Bilińskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie [posłuchaj]
Uroczystość przekazania projektu Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie
Uroczystość przekazania projektu „Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie” Foto: Tomasz Tołłoczko / BPN

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o tym, że Pałac Saski jako jeden z symboli przedwojennej Warszawy może doczekać się odbudowy. Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jak mówił, to moment doniosły dla stolicy i Rzeczpospolitej.

Podczas uroczystości na stołecznym placu Piłsudskiego prezydent podkreślał, że planowana odbudowa to szczególna, prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy. Andrzej Duda mówił, że wielu ludzi, wspominając stolicę Polski z czasów przed II wojną światową, a więc - jak to ujął - "zanim została przez hitlerowskich najeźdźców umęczona i zniszczona" - zwraca uwagę, że była ona piękna. Relacja Michała Fedusio.

W audycji także o wizycie ministra spraw zagranicznych na Litwie. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau złożył dwudniową wizytę na Litwie, podczas której wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Litwy i Ukrainy, podpisał mapę drogową w ramach Trójkąta Lubelskiego. To zapoczątkowana rok temu inicjatywa, której celem jest polityczno-gospodarczo-społeczne zbliżenie między Warszawą, Wilnem i Kijowem.

W wileńskim Pałacu Władców ministrowie Zbigniew Rau, Gabrielius Landsbergis i Dmytro Kułeba podpisali też Deklarację o wspólnym dziedzictwie i wartościach. Dokument nawiązuje do 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Szef polskiego MSZ podkreślał, że trzy kraje podzielają tradycję I Rzeczypospolitej. To, jak mówił minister Rau, wolność, suwerenność narodu i rozdział władz. "To sprawia, że należy się zastanowić się nad sytuacją w naszej części Europy, gdzie widzimy wiele zagrożeń dla tego rodzaju dziedzictwa i wartości. Postrzegamy je jako kamień milowy w rozwijaniu nowoczesnych, demokratycznych państw Europy, w tym w Unii Europejskiej. Te idee jednoczą nas i inspirują, by działać i robić to razem" - powiedział Zbigniew Rau. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W magazynie mówimy również o udziale Polaków w Igrzyskach Olimpijskich w Japonii. Niemal 220 osób liczy już polska kadra olimpijska na Igrzyska w Tokio. O szczegółach tej największej sportowej imprezy, od wybuchu pandemii, dyskutowano w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Był tam Michał Fedusio.

Niedawno minęły trzy lata od śmierci największej polskiej lekkoatletki Ireny Szewińskiej. Zdobyła wiele medali, a po karierze była aktywna w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. Mąż i syn znanej sportsmenki postanowili wypożyczyć Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie jej siedem medali olimpijskich. Na uroczystości był Klaudiusz Madeja.

W Katowicach z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się uroczystości 100-lecia zakończenia III powstania śląskiego. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

Na Zamku Królewskim w Warszawie Wydawnictwo Editions -Spotkania przekazało Archiwum Akt Nowych unikalne materiały o działalności antykomunistycznej polskich środowisk emigracyjnych we Francji, Belgii i Niemczech. Tę część programu przygotował Przemysław Pawełek.

Obrazy artystki Anny Bilińskiej, jednej z dwóch obok Olgi Boznańskiej największych polskich malarek XIX wieku i pierwszej, która zyskała międzynarodową sławę, można oglądać do 10 października w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jej twórczość prezentowano na najważniejszych europejskich wystawach, była doceniania przez krytyków sztuki wielu krajów. Wystawa "Artystka. Anna Bilińska 1854-1893" opowiada o talencie, determinacji, ciężkiej pracy i życiu artystki. Ekspozycja składa się z blisko 120 obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków.

Jednym z najważniejszych obrazów w biografii artystycznej Anny Bilińskiej jest „Autoportret”. Ten obraz przyniósł jej sukces, dzięki niemu zdobyła m.in. Medal III klasy na Salonie Paryskim w roku 1887 i Srebrny Medal na wystawie międzynarodowej dwa lata później. Dzięki „Autoportretowi”, który wystawiała kilkanaście razy, dała się poznać jako wybitna portrecistka.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Mówimy w niej o programie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Polonista".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.