Redakcja Polska

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. "Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie"

17.07.2021 08:05
Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.
Audio
  • W magazynie m.in. o umowie na zakup amerykańskich czołgów Abrams dla polskiego wojska, napływie emigrantów na Litwę z Białorusi, programie Poland Businees Harbour, podpisaniu kontraktu z Górnikiem Zabrze przez Lukasa Podolskiego [posłuchaj]
Amerykański czołg Abrams
Amerykański czołg AbramsThe US Army/Flickr

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, o podpisaniu umowy przez Polskę na zakup 250. czołgów Abrams od Stanów Zjednoczonych. - Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

W środę Jarosław Kaczyński, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON poinformowali o zakupie czołgów od USA. Według ich zapowiedzi pierwsze czołgi Abrams mają trafić do Polski w przyszłym roku.

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

Czołgi M1 Abrams w różnym standardzie znajdują się na wyposażeniu wojsk Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii, Arabii Saudyjskiej i wkrótce Tajwanu. Były używany zarówno w wojnie w Afganistanie, jak i wojnie w Iraku w służbie Stanów Zjednoczonych. Irackie Abramsy brały udział w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), a saudyjskie podczas wojny domowej w Jemenie. Tematem zajął się Michał Fedusio.


W programie także o kryzysie migracyjnym na Litwie, gdzie nielegalnie z Białorusi dostają się uchodźcy m.in. z krajów Bliskiego Wschodu. Jak wygląda sytuacja i jakie działania podejmują litewskie władze? O tym informuje nasz korespondent w Wilnie, Kamil Zalewski.

Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego oraz Rosji. Więcej na ten temat Przemysław Pawełek.

W kartce z kalendarza przypominamy 21. rocznicę śmierci Jana Karskiego, słynnego kuriera, świadka Holockaustu. Podczas II wojny światowej działał w ruchu oporu, a jako emisariusz dostarczał rządowi na uchodźstwie meldunki o sytuacji w okupowanym kraju.

Misją jego życia było przekazanie informacji o planowej eksterminacji Żydów prowadzonej przez III Rzeszę. W tym celu dotarł w przebraniu do obozu w Izbicy i dwukrotnie wszedł do warszawskiego getta. Jesienią 1942 roku przedostał się do Londynu.

Na podstawie przywiezionych przez niego dokumentów, minister spraw zagranicznych w rządzie RP Edward Raczyński w grudniu 1942 przedstawił aliantom raport o Holocauście. W 1943 roku Jan Karski złożył też raport amerykańskiemu prezydentowi Franklinowi Delano Rooseveltowi. Apelował do przedstawicieli najwyższych władz alianckich o ratunek dla Żydów, jednak nikt mu nie uwierzył. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił po latach.

W naszym programie mówimy także o kreatywnym przewodniku NOTaMAP Poland, który w pięciu językach przybliża gościom z zagranicy polską kulturę i proponuje wycieczki do najbardziej urokliwych zakątków Polski. Przewodnik zachęca nie tylko do odwiedzenia Warszawy, Wrocławia czy Gdańska, ale też do poznania tajemnic Puszczy Białowieskiej czy Krainy Tysiąca Jezior, opowiada o naszej kulturze, tradycjach, przedstawia znane polskie legendy czy ciekawostki językowe.

- Wyjaśniamy, czym jest śmigus dyngus czy ptasie mleczko, uczymy kilku polskich zwrotów jak: Cheshch! Jen dobree! Jenkooyeh! – tłumaczy Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt. Rozmawiała z nią Ewa Plisiecka.

W magazynie również o transferze, na który polska liga piłkarska czekała na od lat. Urodzony na Śląsku Niemiec Łukasz Podolski postanowił dołączyć do drużyny Górnika Zabrze, o czym gremialnie donoszą nie tylko sportowe media. Więcej na ten temat Michał Fedusio.

120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Igrzyska Olimpijskie w Tokio będzie relacjonowało dla Polskiego Radia 10 dziennikarzy sportowych​ naszej rozgłośni. Nad techniczną stroną transmisji ze stolicy Japonii będzie czuwało dwóch realizatorów dźwięku.

O tym, jak będą wyglądały transmisje w Polskim Radiu i na czym polega praca dziennikarza w czasie Igrzysk Olimpijskich w Tokio w materiale Katarzyny Ingram.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.