Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: Krym to Ukraina, nie zgadzamy się na odmienną narrację

28.08.2021 18:49
W przemówieniu wygłoszonym podczas inauguracyjnego posiedzenia Platformy Krymskiej w Kijowie prezydent Andrzej Duda mówił o solidarności Polaków z narodem ukraińskim.  Prezydent podkreślił, że Ukraina potrzebuje dziś "solidarności międzynarodowej". Zaznaczył, że Polacy wiedzą, czym jest opuszczenie przez sojuszników w chwili zagrożenia.  
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, o sytuacji w Afganistanie, po przejęciu władzy przez talibów, programie stypendialnym NAWA dla Polonii [posłuchaj]
Andrzej Duda wraz z innymi reprezentantami państw podczas Szczytu Platformy Krymskiej
Andrzej Duda wraz z innymi reprezentantami państw podczas Szczytu Platformy KrymskiejJakub Szymczuk/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Prezydent powiedział, że Polska nie uznaje nielegalnej okupacji oraz aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską. W przemówieniu wygłoszonym podczas inauguracyjnego posiedzenia Platformy Krymskiej w Kijowie prezydent mówił o solidarności Polaków z narodem ukraińskim.  

Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina potrzebuje dziś "solidarności międzynarodowej". Zaznaczył, że Polacy wiedzą, czym jest opuszczenie przez sojuszników w chwili zagrożenia. - Dlatego dzisiejsze spotkanie jest dla nas okazją, by jasno powiedzieć, że kwestia Krymu nie jest nam obojętna - powiedział Andrzej Duda.

W programie mówimy też o sytuacji w Afganistanie, po przejęciu władzy w tym kraju przez talibów. Ponad 100 tysięcy osób udało się do tej pory ewakuować z Afganistanu. Na wyjazd z kraju wciąż czekają tysiące Afgańczyków, ale wszystko wskazuje na to, że amerykański prezydent Joe Biden nie przedłuży operacji po 31 sierpnia. Informacje na ten temat zebrał Przemysław Pawełek.

W programie przypominamy również postać zmarłej w tych dniach Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie i aktywnej działaczki polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii.

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.

U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 roku, w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska brała udział w ceremonii przekazania insygniów i był to dla niej pierwszy powrót do Polski po 50 latach. Wspomnienia zebrała Ewa Plisiecka.

Naszym gościem jest dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, z która rozmawiamy o programie stypendialnym dla Polonii, imienia Gen.Władysława Andersa.

Program umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia i posiadaczom Karty Polaka kształcenie się w szkołach wyższych w Polsce oraz poprawę znajomości języka polskiego.

Program skierowany jest do Polonii na całym świecie. W tym roku w ramach naboru na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie wnioski złożyć mogły także osoby posiadające równocześnie polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski. 

Program wciąż cieszy się dużą popularnością, w tym roku wpłynęły 1762 wnioski o stypendia na studia I stopnia. To o ponad 240 wniosków więcej niż w ubiegłym roku. Także zainteresowanie stypendiami na studia na poziomie magisterskim było w tym roku było większe niż w roku minionym. Na spotkanie z gościem zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

W magazynie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.