X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca jako wierny sojusznik". 20 lat polskiej misji wojskowej

05.09.2021 01:30
- Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik; ewakuacja zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach - podkreślał na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Audio
  • W magazynie m.in. relacja ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z olimpijczykami, rozmowa z ambasadorem Afganistanu w Warszawie, Tahirem Qadirym oraz zaproszenie do lektury książki "Mistrz", o legendarnym bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim [posłuchaj]
Zbigniew Rau
Zbigniew RauAdam Berry/FORUM

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy  spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z olimpijczykami z Tokio. Sportowcy odebrali z rąk prezydenta państwowe odznaczenia, przyjmując także podziękowania i gratulacje za osiągnięte wyniki. W spotkaniu uczestniczył Michał Fedusio.

W programie rozmawiamy także z ambasadorem Afganistanu w Polsce. - Świat musi naciskać na talibów, by stworzyli rząd składający się ze wszystkich grup społecznych - mówi Tahir Qadiry. I dodaje, że w Afganistanie nic nie zmieniło się na zawsze. W tym tygodniu ostatni amerykańscy żołnierze wylecieli z Kabulu. Tym samym zakończyła się trwająca 20 lat misja USA i NATO w Afganistanie. Misja poniosła klęskę, bo pomimo dwóch dekad budowania struktur państwa talibowie łatwo rozbili afgańską armię i w połowie sierpnia wrócili do władzy. Ambasador Tahir Qadiry mówi jednak, aby Afganistanu nie spisywać na straty. Rozmawiał z nim Wojciech Cegielski.

Polską obecność w Afganistanie podsumował na konferencji w Warszawie Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. - Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik; ewakuacja zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach - podkreślał szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Szef MSZ przypomniał, że decyzja o rozpoczęciu misji w Afganistanie zapadła, kiedy talibowie udzielili schronienia organizatorom zamachu na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 r.

"Polska była uczestnikiem tej sojuszniczej operacji. Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik. Doprowadziliśmy do wycofania się z tej misji, a wycofanie to doprowadziło do ewakuacji, która zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach" - mówił Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że decyzja o uczestnictwie w misji w Afganistanie była spowodowana dwoma celami - ustanowieniem pozycji Polski jako wartościowego sojusznika NATO oraz wprowadzenie naszej części Europy do strefy bezpieczeństwa i stabilności politycznej.

Książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski” to wspomnienia legendarnego boksera, który na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz walczył na ringu z esesmanami. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Książka ukazuje się równolegle z premierą kinową filmu „Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli głównej, w reżyserii Macieja Barczewskiego. To mało znana historia polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

O publikacji rozmawiamy z Eleonorą Szafran, córką Tadeusza Pietrzykowskiego, która wspomnienia pięściarza zebrała i opatrzyła osobistymi refleksjami i komentarzami.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy znaczenie Porozumień Sierpniowych z 1980 roku, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji.

"Związek przerodził się w fenomen na skalę światową, zasłynął jako oddolny, dziesięciomilionowy ruch społeczny działający otwarcie w państwie komunistycznym. Stał się wspólnotą, która dała głos oraz poczucie wolności i godności wielu różnym środowiskom społecznym i zawodowym" - napisał prezydent Andrzej Duda.

W programie również audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Jednym z ważnych działań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach promocji języka polskiego i kultury polskiej, jest organizacja letnich kursów językowych. Celem kursów jest wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub – w dalszej perspektywie – podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym.

Letnie kursy języka i kultury polskiej to intensywne kursy wakacyjne będące okazją do nauki języka, a także do spotkania z polską kulturą i historią. Program kierowany jest do studentów uczących się języka polskiego jako obcego, a także do tych, którzy dopiero planują rozpocząć naukę.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.