Polskie Radio
Section05
olimpiada

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Egiptu w Budapeszcie. Unijne wsparcie dla rozwoju gospodarczego Egiptu

Migracje, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje pomiędzy Unią Europejską a Egiptem były jednym z głównych tematów szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego w Budapeszcie.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Ministerstwo Finansów ministerstwo klimatu grupa wyszehradzka Egipt Agnieszka Osiecka język polski olimpiada

Boks zniknie z igrzysk? Szokujący raport o ustawianiu walk

Profesor Richard McLaren to postać o nietuzinkowym znaczeniu dla sportu. W 2016 r. jego raport dotyczący centralnie sterowanego dopingu w Rosji wywołał lawinę, która ostatecznie poskutkowała wykluczeniem zawodników z tego kraju m.in. z ruchu olimpijskiego. Opublikowane przez niego wyniki dotyczące korupcji w boksie podczas igrzysk w Rio de Janeiro mogą mieć jeszcze poważniejsze skutki.
Zobacz więcej na temat:  boks Sporty walki igrzyska olimpijskie korupcja olimpiada SPORT igrzyska Rio 2016

Olimpiada Gier Podwórkowych. Dobra zabawa bez komputera

Zośka, klasy, guma, kapsle – dawniej te zabawy wypełniały dzieciom nie tylko każdą szkolną przerwę, ale i godziny po powrocie z lekcji. By przypomnieć najmłodszym sposoby "analogowego" spędzania czasu, od siedmiu lat organizowana jest Olimpiada Gier Podwórkowych. Tegoroczna edycja odbyła się we czwartek 23 września w Parku Jordanowskim w Ropczycach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo zabawa olimpiada gry

"Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca jako wierny sojusznik". 20 lat polskiej misji wojskowej

- Wytrwaliśmy w Afganistanie do samego końca naszej misji jako wierny i wartościowy sojusznik; ewakuacja zakończyła się sukcesem i nie przyniosła żadnych strat w ludziach - podkreślał na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda olimpiada Afganistan Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau porozumienia sierpniowe II wojna światowa język polski

ANALIZA Impreza przesunięta o rok i brak kibiców. Ile kosztowały Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

W grudniu ubiegłego roku organizatorzy podali, że całkowity koszt organizacji igrzysk w Tokio wyniesie około 15,4 miliarda dolarów, w tym 3 mld dolarów za bezprecedensowe przesunięcie terminu z 2020 roku. Zanim najpierw wykluczono z trybun zagranicznych gości, a następnie krajowych widzów, organizatorzy sprzedali około 4,48 mln biletów. Wpływy z biletów miały wynieść około 90 miliardów jenów (815 milionów dolarów), ale teraz spadną praktycznie do zera. Tymczasem koszty pozostały. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tokio 2020 igrzyska olimpijskie koszty olimpiada

Wiceszef MSZ: Kryscina Cimanouska jest pod opieką polskiej służby dyplomatycznej

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że białoruska biegaczka Kryscina Cimanouska jest pod opieką polskiej służby dyplomatycznej. Biegaczka, która otrzymała polską wizę humanitarną, miała przylecieć z Tokio do Polski, ale rano odleciała ze stolicy Japonii do Wiednia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś olimpiada Kryscina Cimanouska służby i bezpieczeństwo polityka społeczeństwo Szymon Szynkowski

Tokio 2020: jaka jest kondycja polskiego sportu?

W Tokio trwają igrzyska olimpijskie. To nie są igrzyska podobne do innych: koronawirus spowodował, że są rozgrywane rok później, w pandemicznym reżimie, a więc bez udziału lub z bardzo ograniczonym udziałem publiczności. Mimo to sportowe emocje są ogromne, a zdobyte medale, okupione latami treningów i wysiłków, są właściwie bezcenne. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Tokio 2020 olimpiada Paweł Januszewski Igor Błachut Krzysztof Łoniewski Trójka Klub Trójki

"Życie po złocie. Historia Mariana Kasprzyka" - reportaż Antoniego Rokickiego

Wybitny pięściarz ze Śląska po raz pierwszy bokserskie rękawice założył w wieku 15 lat. Nie wiedział jeszcze, że sport pochłonie całe jego dorosłe życie i zaprowadzi go do miejsca, o którym marzą miliony na całym świecie. Marian Kasprzyk w 1960 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie zdobył brązowy medal. Cztery lata później w Tokio wywalczył upragnione złoto – w finałowym pojedynku z Litwinem Ricardasem Tamulisem.
Zobacz więcej na temat:  reportaż olimpiada Antoni Rokicki