X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie: strzeżemy granic UE ze wszystkich sił

11.09.2021 09:30
- Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie. Strzeżemy tych granic ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Budapeszcie z prezydentem Węgier Janosem Aderem.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech, o udziale premiera Mateusza Morawieckiego w cyfrowym szczycie w Estonii, o propozycji utworzenia europejskich sił szybkiego reagowania i 20. rocznicy ataków terrorystycznych na World Trade Center [posłuchaj]
Andrzej Duda i Jnos der
Andrzej Duda i János ÁderJakub Szymczuk/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech.

- Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie. Strzeżemy tych granic ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Budapeszcie z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Andrzej Duda podziękował Janosowi Aderowi za "deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna". - Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską - zaznaczył. Prezydent Duda spotkał się także z premierem Viktorem Orbanem oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

Polski prezydent został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą, najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier, przyznawanym wyłącznie głowom innych państw. Informacje zebrał Michał Fedusio.

Mówimy też o udziale premiera Mateusza Morawieckiego w organizowanym w Estonii cyfrowym szczycie o nazwie "Tallin Digital Summit". Szef polskiego rządu mówił o kwestiach bezpieczeństwa cybernetycznego oraz znaczeniu małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Trójmorza. Tematem zajął się Kamil Zalewski.

Szef unijnej dyplomacji zaproponował utworzenie europejskich sił szybkiego reagowania, polscy deputowani są podzieleni w opiniach. Josep Borrell mówił w słoweńskim Brdo, że chaotyczne wycofanie się sił Zachodu z Afganistanu powinno przyspieszyć stworzenie europejskiej formacji obronnej. Według szefa unijnej dyplomacji siły powinny liczyć 5 tysięcy żołnierzy. O inicjatywie szefa unijnej dyplomacji w materiale Katarzyny Semaan.

W Nowym Jorku odbyły się uroczystości związane z 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. Minęły dwie dekady od czasu, gdy porwane przez Al Kaidę samoloty wbiły się w wieże najwyższych budynków w mieście.

Po 20 latach wspomnienia świadków tamtych wydarzeń zebrał w swojej książce amerykański dziennikarz i historyk Garrett Graff. “Jedyny samolot na niebie” to historia 11 września 2001 roku, opowiedziana przez ocalonych z World Trade Center, dziennikarzy, pracowników kontroli lotów oraz ówczesnych polityków.

Autor książki Garrett Graff podkreśla w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia do Nowego Jorku, że chciał pokazać nie tyle fakty związane z zamachami, co emocje ludzi. Rozmawiał z nim Wojciech Cegielski.

11 września 2001 roku w zamachach w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Filadelfii, gdzie spadł ostatni porwany przez Al Kaidę samolot, zginęło niemal 3 tysiące osób.

"Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii" - pod takim hasłem odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona postaci i dokonaniom prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Konferencja odbyła się w przeddzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Relację przygotował Michał Fedusio.

Stanisław Sarna został nowym prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Wybory odbyły się podczas Sejmu ZPPA w Chicago. Rozmowa Piotra Orłowskiego.

W naszym programie także audycja "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego w Czechach.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.