X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Związek Polaków na Białorusi z Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego

01.10.2021 16:45
Z okazji 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" decyzją kapituły nagrodą wyróżniony został Związek Polaków na Białorusi. Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu.
Audio
  • W magazynie m.in. o sankcjach wizowych KE na Białoruś, wizycie amerykańskiej sekretarz stanu w Polsce, nagrodzie dla Związku Polaków na Białorusi i Dniu Polskiego Państwa Podziemnego [słuchaj]
Podczas Gali 30-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska uhonorowano Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego  Związek Polaków na Białorusi
Podczas Gali 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" uhonorowano Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego Związek Polaków na Białorusi Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sankcjach wizowych zaproponowanych przez Komisję Europejską wobec przedstawicieli białoruskich władz. To reakcja Komisji na próby destabilizacji sytuacji w Unii i krajach członkowskich poprzez podsycanie kryzysu migracyjnego. Restrykcje będą polegały na częściowym zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych. Szczegóły przybliża​ Katarzyna Semaan.

W programie relacjonujemy też wizytę w Polsce Jennifer Granholm, amerykańskiej sekretarz energii,  i rozmowy m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Stany Zjednoczone chcą zbudować polską elektrownię atomową. O nieustającej chęci współpracy zapewniła sekretarz energii USA. Tematem zajął się Michał Fedusio.

Prezydent USA Joe Biden przyjął przed kamerami telewizyjnymi trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Apelował do Amerykanów, którzy nie poddali się jeszcze szczepieniom, by jak najszybciej to zrobili. Czy w Polsce można szczepić się trzecią dawką szczepionki? O tym w naszym programie.

Mówimy również o nagrodzie im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, przyznawanej przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Związkowi Polaków na Białorusi. Uroczystość odbyła się podczas gali 30-lecia Stowarzyszenia w Światowym Centrum Polonii w Pułtusku.

Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu oskarżona o działania wymierzone w państwo białoruskie poprzez promowanie polskości i podtrzymywanie polskich tradycji.

To nagroda szczególnie bliska jej imiennikowi. Profesor Andrzej Stelmachowski z dużym zaangażowaniem starał się pomagać naszym rodakom, którzy pozostali na Wschodzie w wyniku zmiany granic - nie z własnej woli, stojąc na straży grobów naszych przodków.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ustanowiło nagrodę imienia Profesora Andrzeja Stelmachowskiego, chcąc w ten sposób uczcić swego założyciela i wieloletniego prezesa, a także w szczególny sposób wyróżnić osoby wyjątkowo zasłużone dla Polonii i Polaków z Zagranicy, aktywne w dziele budowania Wspólnoty, jaką tworzymy my, Polacy z kraju i nasi bracia zamieszkali poza granicami ojczyzny.

Historia Grzegorza Przemyka, młodego maturzysty, który został śmiertelnie pobity przez milicjantów w 1983 roku poruszyła wówczas całe polskie społeczeństwo. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją przeciwko ówczesnemu ustrojowi. Na ekrany polskich kin wszedł film o tym tragicznym wydarzeniu, zatytułowany „Żeby nie było śladów”. Film jest polskim kandydatem do Oscara.

Dzieło Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" miało światową premierę podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Klaudiusz Madeja był na pokazie przedpremierowym obrazu i rozmawiał z twórcami filmu.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy 82 rocznicę utworzenia w oblężonej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu, działającemu w czasie II wojny światowej.

W naszym programie także ostatnia audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.