X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Francja ma wiele do zaoferowania". Bilans wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu

29.10.2021 16:52
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał, że przeprowadzone rozmowy - m.in. o współpracy militarnej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - "rysują bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu, sytuacji na granicy polsko - białoruskiej, Nagrodach BohaterON i Nagrodach im. Benedykta Polaka [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Francji Emmanuelem MacronemTwitter/prezydentpl

Dziś w magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy spotkanie prezydentów Polski i Francji.

Andrzej Duda i Emmanuel Macron rozmawiali o polsko-francuskiej współpracy gospodarczej i o sporze na linii Warszawa-Bruksela. Spotkanie miało formę roboczego obiadu. Trwało niemal dwie godziny. Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu zapewnił, że Emmanuel Macron podziela jego zdanie w sprawie bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty. 

Andrzej Duda podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał, że przeprowadzone rozmowy - m.in. o współpracy militarnej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego - "rysują bardzo jasną przyszłość współpracy polsko-francuskiej".

Również francuskie media piszą o ociepleniu relacji na linii Paryż-Warszawa po spotkaniu Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem. Prezydenci rozmawiali między innymi o współpracy gospodarczej i obronności. Spotkanie było też poświęcone relacjom Warszawy z Brukselą. Francja od stycznia rozpoczyna prezydencję w Unii Europejskiej. Tematem zajął się Przemysław Pawełek.

W programie mówimy również o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Wiemy, że szlak migracyjny był uruchomiony w okresie rosyjsko-białoruskich manewrów "Zapad". Białoruś nie pozwoliłaby sobie na uruchomienie tego procederu na taką skalę, podczas trwających ćwiczeń wojskowych, bez zgody Rosji. Zaangażowanie rosyjskie widzimy, choć samej Rosji zależy na tym, żeby jej z tą sprawą nie łączyć - mówi Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Jego zdaniem Polska, umacniając granicę z Białorusią, daje sygnał, że destabilizacja naszego kraju się nie uda.  

Stanisław Żaryn przyznał, że duża cześć migrantów trafiających na granicę polsko-białoruską jest kierowana na Białoruś z Rosji, a Moskwa jest "jednym z lotniczych hubów transportowych". Podkreślił, że cześć migrantów w rozmowach z polskimi pogranicznikami przyznaje, że jest kierowana na Białoruś z terenów Rosji.

Stanisław Żaryn odniósł się też do zapowiedzi budowy nowego ogrodzenia na granicy z Białorusią. - Umacniając naszą granicę  dajemy jednoznaczny sygnał Łukaszence, że destabilizacja naszego kraju się nie uda. Liczymy na to, że zrozumie on, że migrantów masowo przez Polskę przepychać się nie uda, a sprowadzając ich w tym celu na Białoruś, sam zacznie mieć problemy społeczne w kraju. To już widać, zwłaszcza na zachodniej Białorusi - dodał rzecznik.

W audycji także relacja z uroczystości, która odbyła się w Węgrowie, w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest poszukiwanie i upamiętnianie Polaków, którzy za pomoc Żydom zapłacili najwyższą cenę. Instytut Pileckiego upamiętnił Leokadię Piątkowską zamordowaną przez Niemców w czasie drugiej wojny za pomoc Żydom. Relacja Ewy Plisieckiej.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy, że 30 lat temu parafowano w Moskwie układ o wycofaniu wojsk radzieckich z Polski.

Naszym gościem jest prof. Mariusz Ziółkowski, dyrektor Centrum Badań Andyjskich UW, prezes The Explorers Club. Rozmawiamy o Nagrodzie im. Benedykta Polaka, która ma na celu promocję polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę Patrona, historycznego znaczenia, jakie Polska odegrała w dziedzinie kontaktów międzykulturowych. Na spotkanie gościem zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

W naszym programie także audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.