Redakcja Polska

„Enigma. Zagadka rozwiązana”. Wystawa dokumentująca wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej

07.11.2021 09:45
Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury przygotowały wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana”. W jej ramach po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej.
Audio
  • W magazynie m.in. o szczycie klimatycznym w Glasgow, obecności w pierwszych dniach listopada, polskich dyplomatów na cmentarzach poza granicami kraju oraz wyprawie na Antarktydę naszych naukowców [posłuchaj]
Enigma
EnigmaPR/Adam Dąbrowski

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy przebieg konferencji klimatycznej COP 26 w Glasgow, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wygłosił tam przemówienie, w którym mówił m.in. o tym, że "by zdobyć publiczne poparcie, zielona polityka musi dobrostan obywatela umieszczać w sercu. Premier przypomniał, że nie wszyscy zaczynamy od tego samego punktu. Jak podkreślił, "dziś nasz kraj szybko nadrabia zaległości wynikające z dziesięcioleci pozostawania – nie ze swojej winy – po złej stronie żelaznej kurtyny". "W wielu obszarach poczyniliśmy wielkie postępy dzięki krajowym programom w zakresie ochrony środowiska" - wskazał.

"Musimy prowadzić odpowiedzialną politykę klimatyczną, chroniąc najbardziej wrażliwe grupy społeczne, tak by polscy obywatele nie odczuli radykalnie skutków rosnących w zakresie cen energii, jednocześnie by Polska gospodarka nie traciła na konkurencyjności wobec innych gospodarek. Jest to możliwe jeżeli zasady ustalane na polu międzynarodowym będą uwzględniały punkty startowe poszczególnych krajów" - dodał Mateusz Morawiecki.

Poinformował również, że spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. "Dzisiaj w kuluarach rozmawiałem z Prezydentem USA Joe Bidenem między innymi o wyzwaniach klimatycznych oraz sprawach związanych z bezpieczeństwem, także energetycznym" - przekazał premier. O szczycie klimatycznym COP 26 w Glasgow informujemy w relacji Przemysława Pawełka.

W programie mówimy również o obchodach Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego poza granicami kraju. Polscy dyplomaci akredytowani w wielu miejscach na świecie odwiedzili w pierwszych dniach listopada polskie groby i miejsca pamięci. Informacje na ten temat zebrała Katrzyna Semaan.

Już po raz 47 kwestowano na Cmentarzu Powązkowskim. Zbiórka pieniędzy, której celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków, odbyła się po raz drugi także w Internecie. W tym roku w kwestę zaangażowanych było około 250. wolontariuszy, wśród nich są aktorzy, artyści, dziennikarze, politycy, działacze społeczni, przedstawiciele warszawskiego ratusza i władz państwowych. Niektórzy zbierają datki od początku istnienia kwesty, czyli od 1975 roku. Jest troje takich aktorów - to Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz. Relację przygotowała Ewa Plisiecka.

Po czterech dekadach przerwy Polska powraca na mapę wschodniej Antarktydy. Z Warszawy w najbliższych dniach wyruszy specjalna wyprawa naukowa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk jadą w rejon bieguna południowego, by na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Była ona nieczynna przez ponad 40 lat. Wojciech Cegielski rozmawiał z polarnikami, którzy jadą na Antarktydę.

Naszym gościem jest Małgorzata Kamińska, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, z która rozmawiamy o polonijnych nauczycielach, o polskiej edukacji za granicą i o jubileuszu Polonijnego Centrum Nauczycielskiego.

Zapraszamy również na wystawę poświęconą Enigmie, niemieckiej maszynie szyfrującej, której kod złamali polscy matematycy. Wystawa „Enigma. Zagadka rozwiązana” przygotowana została przez Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury.

W ramach wystawy po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej. Wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.

Replika Enigmy, będąca dziełem polskich kryptologów i inżynierów, wykorzystywana do łamania niemieckich szyfrów, jest unikatem na skalę światową – jedynym zachowanym obiektem tego rodzaju udostępnionym publiczności i badaczom. Ekspozycja opowiada zarówno historię eksponatu, jak i drogę Polaków do rozwiązania zagadki niemieckiej maszyny szyfrującej. Z Michałem Nałęcz-Nieniewskim, jednym z kuratorów wystawy, rozmawiał Przemysław Pawełek.

W programie także audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego. Tym razem zastanawiamy się ile polskiego jest w polszczyźnie, czyli mowa jest o zapożyczeniach. Czy dotyczą one jedynie współczesnej polszczyzny, czy są potrzebne czy raczej szkodliwe?Na te pytania odpowiada dr Agata Hącia, językoznawczyni z UW, autorka m.in. książki "Ucha, fochy, tarapaty, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.