Polskie Radio
Section05
Glasgow

"Daleko od przełomu, konieczne zwiększenie ambicji". Ekolodzy o rezultatach COP26

- Mimo że największe gospodarki podejmują kolejne działania na rzecz klimatu, to wciąż jest daleko od potrzebnego przełomu, który pozwoli zapobiec katastrofie - oceniają rezultaty COP26 organizacje ekologiczne. Doceniają jednak, że w końcowym dokumencie COP26 mówi się o odchodzeniu od węgla.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Glasgow ekologia klimat polityka ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) konferencja GOSPODARKA

COP26 w Glasgow. Porozumienie końcowe zaakceptowało niemal 200 państw

Jest porozumienie na szczycie klimatycznym COP26. Delegaci niemal 200 krajów, w tym Polski, zgodzili się na dokument końcowy. Zawiera on zobowiązanie do stopniowego odchodzenia od węgla i części subsydiów na paliwa kopalne. To pierwsze takie deklaracje w historii. Tyle że w ostatniej chwili tekst został rozwodniony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ekologia klimat polityka Europa Wielka Brytania Glasgow konferencja

„Enigma. Zagadka rozwiązana”. Wystawa dokumentująca wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej

Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury przygotowały wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana”. W jej ramach po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Glasgow klimat Antarktyda Powązki język polski Enigma Mateusz Morawiecki

Ograniczyć najgorsze skutki ocieplenia. Pierwszy tydzień szczytu klimatycznego w Glasgow

Zakończył się pierwszy tydzień szczytu klimatycznego COP26. W Glasgow trwają dyskusje na temat ograniczenia najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Do Szkocji zjechali politycy, negocjatorzy, eksperci, aktywiści oraz demonstranci. Wszyscy z nich są wyraźnie zaniepokojeni zmianami klimatu i ich konsekwencjami. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Dąbrowski Witold Lazar Trójka społeczeństwo klimat Glasgow

COP26 Kolejny dzień COP26. Uczestnicy szczytu będą mówić o czystej energii

Dziś w Glasgow kolejny dzień szczytu klimatycznego COP26. Uczestnicy trwającego do 12 listopada spotkania zajmą się jeszcze między innymi kwestiami przyspieszenia działań mających na celu przejście na stosowanie czystej energii, zagadnieniami edukacji na rzecz klimatu, a także sprawami związanymi z zeroemisyjnym transportem i odkryciami naukowymi w dziedzinie czystej energii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Glasgow klimat ochrona środowiska

"Ustalono dogmat realnego zubożenia społeczeństwa". Jankowski o konferencji klimatycznej w Glasgow

- Mówi się o tym, aby obniżyć nasz poziom życia, żeby ratować planetę. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka polityk klimatycznych, najbardziej będą pokrzywdzeni ubodzy. W Glasgow ustalono dogmat realnego zubożenia społeczeństwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski z Radia Wnet. Gościem audycji był także Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT klimat Glasgow ekologia

"Uzysk tego szczytu będzie zerowy". Jacek Liziniewicz o efektach konferencji COP26

W Glasgow trwa 26. konferencja klimatyczna ONZ COP26. Wczoraj liderzy państw biorący udział w spotkaniu ogłosili porozumienie, które do 2030 roku ma odwrócić proces wylesiania Ziemi. Do tego wydarzenia odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  klimat polityka środowisko ŚWIAT Glasgow Szkocja ONZ