X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef Służby Zagranicznej: Polska prowadzi obecnie najbardziej aktywną politykę zagraniczną w historii

20.11.2021 19:10
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność, to często praca 24 godziny na dobę. Szczególnie teraz, w tak szybko zmieniającym się świecie, przy dynamicznej sytuacji międzynarodowej i rozwijającym się kryzysie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Bałkanach, sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i reakcji międzynarodowej na nią oraz ważnej roli dyplomacji w budowaniu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej [posłuchaj]
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej, w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Bałkanach.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch zaznaczył, że zarówno w Czarnogórze jak i Macedonii Północnej Andrzej Duda przede wszystkim poruszył kwestię kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Podczas wizyty w Czarnogórze prezydent Andrzej Duda powiedział, że współpraca pomiędzy Polską a tym krajem systematycznie się rozwija. Wyraził nadzieję, że coraz więcej polskich firm będzie inwestować w Czarnogórze. Wizytę w Macedonii Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z Polonią. Prezydent mówił, że jest to dla niego ważny punkt, bo może osobiście podziękować Polakom za to, jak reprezentują nasz kraj w państwie, w którym zdecydowali się zamieszkać. W Macedonii Północnej działa wiele polonijnych klubów i organizacji. Tematem zajął się Michał Fedusio.

W magazynie przybliżamy także sytuację na polsko-białoruskiej granicy i jej kontekst międzynarodowy. Sekretarz generalny NATO zapewnił o wsparciu Polski w związku z kryzysem na granicy z Białorusią. Jens Stoltenberg mówił o tym przed spotkaniem z ministrami obrony unijnych krajów w Brukseli. Sytuacja na granicy była jednym z tematów narady. Także UE solidaryzuje się z Polską. O unijnych sankcjach nałożonych na Białoruś Katarzyna Semaan.

Jak skutecznie bronić się przed atakami hybrydowymi z wykorzystaniem migrantów? Eksperci mówią, że należy pomagać na miejscu, w krajach Bliskiego Wschodu. Rozwój tych krajów może spowodować, że zmniejszy się migracja do Europy, a politycy tacy jak Aleksander Łukaszenka nie będą w stanie wykorzystać migrantów do ataków na Polskę i inne kraje graniczne Unii Europejskiej.

Wojciech Cegielski sprawdzał, jak wygląda polska i europejska pomoc dla irackiego Kurdystanu. To właśnie stamtąd pochodzi większość migrantów, którzy zostali przywiezieni przez białoruskie służby na granicę z Polską.

Naszym gościem jest minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej, z którym rozmawiamy o działaniach polskiej dyplomacji na rzecz wzmocnienia pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

16. listopada obchodziliśmy Dzień Służby Zagranicznej. Święto polskich dyplomatów ustanowione zostało w rocznicę wystosowania przez marszałka Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 roku "depeszy do szefów mocarstw notyfikującą powstanie Państwa Polskiego". Dzień ten obchodzimy od 2009 roku, jako wyraz uznania dla roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Minister Arkady Rzegocki podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność: "to jest także misja, praca, która daje dużo satysfakcji, ale i duża odpowiedzialność, ponieważ są sytuacje bardzo ważne dla naszego państwa i tutaj służba Rzeczpospolitej jest oczywiście najważniejsza, natomiast często dochodzi też do bardzo dramatycznych sytuacji, w których nasi konsulowie, nasi dyplomaci muszą pomagać, muszą reagować".

Na wystawę „Caravaggio i inni mistrzowie”, którą można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie, zaprasza Ewa Plisiecka.

W "Kartce z kalendarza" mówimy o 80 - tej rocznicy ofensywy wojsk brytyjskich pod Tobrukiem. Wojska alianckie, z udziałem polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, pokonały wówczas niemieckie oddziały Africa Korps, pod dowództwem generała Erwina Rommla.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.