Redakcja Polska

Szef Służby Zagranicznej: Polska prowadzi obecnie najbardziej aktywną politykę zagraniczną w historii

20.11.2021 19:10
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność, to często praca 24 godziny na dobę. Szczególnie teraz, w tak szybko zmieniającym się świecie, przy dynamicznej sytuacji międzynarodowej i rozwijającym się kryzysie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Bałkanach, sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i reakcji międzynarodowej na nią oraz ważnej roli dyplomacji w budowaniu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej [posłuchaj]
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej, w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Bałkanach.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch zaznaczył, że zarówno w Czarnogórze jak i Macedonii Północnej Andrzej Duda przede wszystkim poruszył kwestię kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Podczas wizyty w Czarnogórze prezydent Andrzej Duda powiedział, że współpraca pomiędzy Polską a tym krajem systematycznie się rozwija. Wyraził nadzieję, że coraz więcej polskich firm będzie inwestować w Czarnogórze. Wizytę w Macedonii Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z Polonią. Prezydent mówił, że jest to dla niego ważny punkt, bo może osobiście podziękować Polakom za to, jak reprezentują nasz kraj w państwie, w którym zdecydowali się zamieszkać. W Macedonii Północnej działa wiele polonijnych klubów i organizacji. Tematem zajął się Michał Fedusio.

W magazynie przybliżamy także sytuację na polsko-białoruskiej granicy i jej kontekst międzynarodowy. Sekretarz generalny NATO zapewnił o wsparciu Polski w związku z kryzysem na granicy z Białorusią. Jens Stoltenberg mówił o tym przed spotkaniem z ministrami obrony unijnych krajów w Brukseli. Sytuacja na granicy była jednym z tematów narady. Także UE solidaryzuje się z Polską. O unijnych sankcjach nałożonych na Białoruś Katarzyna Semaan.

Jak skutecznie bronić się przed atakami hybrydowymi z wykorzystaniem migrantów? Eksperci mówią, że należy pomagać na miejscu, w krajach Bliskiego Wschodu. Rozwój tych krajów może spowodować, że zmniejszy się migracja do Europy, a politycy tacy jak Aleksander Łukaszenka nie będą w stanie wykorzystać migrantów do ataków na Polskę i inne kraje graniczne Unii Europejskiej.

Wojciech Cegielski sprawdzał, jak wygląda polska i europejska pomoc dla irackiego Kurdystanu. To właśnie stamtąd pochodzi większość migrantów, którzy zostali przywiezieni przez białoruskie służby na granicę z Polską.

Naszym gościem jest minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej, z którym rozmawiamy o działaniach polskiej dyplomacji na rzecz wzmocnienia pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

16. listopada obchodziliśmy Dzień Służby Zagranicznej. Święto polskich dyplomatów ustanowione zostało w rocznicę wystosowania przez marszałka Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 roku "depeszy do szefów mocarstw notyfikującą powstanie Państwa Polskiego". Dzień ten obchodzimy od 2009 roku, jako wyraz uznania dla roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Minister Arkady Rzegocki podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność: "to jest także misja, praca, która daje dużo satysfakcji, ale i duża odpowiedzialność, ponieważ są sytuacje bardzo ważne dla naszego państwa i tutaj służba Rzeczpospolitej jest oczywiście najważniejsza, natomiast często dochodzi też do bardzo dramatycznych sytuacji, w których nasi konsulowie, nasi dyplomaci muszą pomagać, muszą reagować".

Na wystawę „Caravaggio i inni mistrzowie”, którą można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie, zaprasza Ewa Plisiecka.

W "Kartce z kalendarza" mówimy o 80 - tej rocznicy ofensywy wojsk brytyjskich pod Tobrukiem. Wojska alianckie, z udziałem polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, pokonały wówczas niemieckie oddziały Africa Korps, pod dowództwem generała Erwina Rommla.

W programie także kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.