Redakcja Polska

Bilans EXPO 2020 w Dubaju. Pawilon Polski ważnym miejscem promocji polskich firm

01.04.2022 19:27
Doskonały projekt architektoniczny z charakterystyczną rzeźbą kinetyczną, profesjonalna realizacja i przyjazne środowisku rozwiązania – tak w skrócie można opisać Polski Pawilon, na zakończonym 31 marca, EXPO Dubai 2020. Jaki jest bilans obecności Polski na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju? Na to pytanie odpowiada Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej EXPO 2020 w Dubaju.
Audio
  • W magazynie m.in. powracamy do wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce, dokonujemy bilansu obecności Polski na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju oraz relacjonujemy pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego kompozytora [posłuchaj]
Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju
Polski Pawilon na EXPO 2020 w DubajuFoto: Danuta Isler/PRdZ

W magazynie "Widziane z Polski" wracamy do ubiegłotygodniowej wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce.

Prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie na Zamku Królewskim w Warszawie. - Słowa Putina, że denazyfikuje Ukrainę, to cyniczne kłamstwo i obrzydliwość - powiedział amerykański przywódca. Przypomniał, też kłamstwa Putina, który zapewniał, że nie zaatakuje Ukrainy. W przemówieniu mocno wybrzmiały jedność NATO i siła nałożonych na Rosję sankcji.  

Prezydent USA rozpoczynając przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego nawiązywał do słów Jana Pawła II.

- "Nie lękajcie się", to były pierwsze słowa pierwszego publicznego wystąpienia, pierwszego polskiego papieża, po jego wyborze w 1978 r. Te słowa zdefiniowały pontyfikat Jana Pawła II. Słowa, które odmieniły świat - mówił Joe Biden.

Jak dodał, Jan Paweł II przyniósł do Warszawy, w czasie swojej pierwszej pielgrzymki przesłanie na temat "siły wiary, siły odporności, siły ludzi".

- W obliczu brutalnego systemu okrutnych rządów, to było przesłanie, które pomogło zakończyć ucisk sowiecki i wyzwolić 30 lat temu tę ziemię i całą Europę Wschodnią. To było przesłanie, które pokona okrucieństwo i brutalność tej niesprawiedliwej wojny - mówił amerykański prezydent.

- W bitwie, która trwa teraz, nie wygramy w ciągu dni, miesięcy. Musimy przygotować się na długą walkę - ostrzegł amerykański przywódca. Podkreślił, że "bohaterski opór Ukrainy jest walką o podstawowe zasady wolnego społeczeństwa". - Moje przesłanie dla Ukrainy: Stoimy z wami - podkreślił.

W magazynie prezentujemy także światowe komentarze dotyczące wizyty Joe Bidena w Polsce.

O związkach Joe Bidena z amerykańską Polonią opowiada dr Aleksandra Ziółkowska - Boehm. Autorka poczytnych książek wspominała swoją znajomość jeszcze z senatorem Joe Bidenem  w stanie Delawere, gdzie pełnił tę funkcję przez sześć kadencji. Żyje tam niewielka społeczność polonijna, z którą senator miał dobre relacje. Interesował się osiągnięciami Polonii, zwłaszcza w dziedzinie kultury.

Joe Biden w 2006 roku, osobiście wręczył Aleksandrze Ziółkowskiej-Boehm, doroczną nagrodę stanu Delaware za dokonania literackie ("Artistic Excellence in Creative Nonfiction"). Rok później wysłał jej list z gratulacjami, kiedy dostała stypendium Fulbrighta. To było ujmujące - mówiła pisarka, że zauważył ten fakt i zwrócił się do mnie w niezwykle eleganckiej formie. Z pisarką rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

W programie również o tym, że Polska zapowiada całkowite odejście od rosyjskich surowców i apeluje do innych krajów europejskich, by poszły w jej ślady. Wzywa także Komisję Europejską do ustanowienia podatku od węglowodorów z Rosji.

Zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu zakłada projekt ustawy szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, który rząd przesłał do Sejmu. Embargo motywowane jest względami bezpieczeństwa narodowego. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

Prestiżowe wyróżnienie otrzymał polski pawilon na EXPO w Dubaju. Chodzi o srebrną nagrodę za aranżację wnętrz pawilonów średniej wielkości, którą przyznało samo Biuro Wystaw Światowych. To już drugie międzynarodowe trofeum dla obiektu. Wcześniej dostał bowiem odznaczenie "Best Large Pavilion" w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.

Jaki jest bilans obecności Polski na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju? Danuta Isler rozmawiała o tym z Adrianem Malinowskim, komisarzem generalnym sekcji polskiej EXPO 2020 w Dubaju.

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz państwowych pożegnali w Krakowie Krzysztofa Pendereckiego. W Bazylice świętego Floriana odbyły się uroczystości pogrzebowe wybitnego kompozytora. Ceremonia odbyła się w drugą rocznicę śmierci artysty. Relacjonuje Przemysław Pawełek.

Mówimy również, że piłkarska reprezentacja Polski awansowała na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze. W rozgrywanym w Chorzewie finale baraży Polacy pokonali Szwedów 2:0. Komentarze zebrał Michał Fedusio.

W programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic", promująca język polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.